YAŞAM - YEME - İÇME
Ev yapımı ekşi mayalı ekmek tarifi Dışarıdan almak yerine, evinizde kendi emeğinizle ekşi mayalı ekmek yapmaya ne dersiniz? Tek yapmanız gereken yazarımız Emrah Fandaklı'nın adımlarını takip etmek!
Ekmeğin başlangıcı medeniyetler kadar eski bir tarihe sahiptir. Ekmek insan oğlunun en eski ve en temel beslenme maddesidir. Ateşin bulunması ile ilk ekmeğin yapımı birbirine çok yakın tarihlerde olmuş. Su ve buğdayın kendi haline bırakılmasından sonra gözeneklenen bir yapı olduğunu görmüşler ve bu kütleyi sıcak taşların üzerinde pişirerek lezzetine varmışlar.

Bizim bugün yapacağımız ekşi maya ve ekşi mayalı ekmek yaklaşık 12 bin yıllık bir tarif olarak sizlerle buluşacak.

Mayayı yapmaya başlayalım, unutmayın maya adeta bir çocuk gibi ilgi ve merhametinizi bekleyecektir zamanında ve yeteri kadar beslemenizi isteyecektir.

Ekşi maya nasıl yapılır?

Yaklaşık 12 günlük bir serüven sizleri bekliyor.

1.gün ekşi mayanın yapılması;

1 bardak organik tam buğday unu 1 bardak içme suyu (oda sıcaklığında) cam bir kavanozun içerisinde ahşap bir kaşık ile karıştırılır. Oda sıcaklığında cam kabın üzerine tülbent serilerek bırakılır, ortamdaki hava mikro organizmaların işlem görebilmesi için çok önemli sabit ısıda kalmalılar (20-26 derece arası)

Örneğin saat 12:00’de başladınız artık her 24 saat sonra bir göreviniz var!

2. gün kavanozun içerisinde un ve suyun bir miktar ayrıştığını göreceksiniz ilk gün pek ekşi kokuyu alamıyoruz maalesef ama sabırla beklememiz gerekiyor bir ahşap kaşık yardımı ile karıştırıp tekrardan 24 saat veriyoruz.

3. gün ilk besleme: Un ve su karışımımızı tekrardan ahşap kaşık ile karıştırıyoruz, karışımın yarısını atıyoruz geri kalan karışımı 1 bardak un ve 1 bardak su ile besliyoruz.

4, 5, 6, 7, 8, 9. gün un ve su karışımımızı tekrardan ahşap kaşık ile karıştırıyoruz, karışımın yarısını atıyoruz geri kalan karışımı 1 bardak un ve 1 bardak su ile besliyoruz. (Oda ısısında tutuyoruz.)

10. gün artık ekşi mayanız çok güçlü bir çocuk ve kendi ekmeğinizi yapabileceğiniz forma geldi.

Bu aşamaya geldikten sonra ilk ekmeğinizi yapacağınız 400 gram ekşi mayaya kavuştunuz. Bu mayanın yarısını kullanacağız (200 gram) geri kalan yarısını her iki günde bir yine yarısını atıp geri kalan yarısına 1 bardak un 1 bardak su ekleyerek tekrardan besleyeceğiz. Artık buzdolabında kavanozun ağzı kapalı bir şekilde bekletebiliriz.

Gelelim ekmeğimizin yapım aşamasına...

- Malzemeler: • 200 gr ekşi maya
• 900 gr beyaz un
• 100 gr tam buğday unu
• 750 ml su
• 20 gr tuz (ben Himalaya tuzu kullandım)


- Yapılışı: • 20 gr tuz ve 50 ml suyu karıştırın, kenara alın (2. aşamada ekleyeceğiz)

• 1. Yoğurma aşaması: Unları karıştırın, mayayı ekleyin ve 700 ml suyu ekleyin güzelce yoğurun. 30 dakika üzeri streçli bir şekilde dinlenmeye bırakın.

• 2. Yoğurma aşaması: Hamurunuzu bir kabın içerisine alın ve tuzlu suyu ekleyin güzelce yoğurun (ilk etapta vıcık bir hamur olacaktır korkmayın) 30 dakika üzeri streçli bir şekilde dinlenmeye bırakın.

• 3. Yoğurma aşaması: Hamurunuzu tezgaha alın ve sadece 3-4 kere katlayın tekrardan 30 dakika üzeri streçli bir şekilde dinlenmeye bırakın.

• 4. Yoğurma aşaması: Hamurunuzu tezgaha alın ve sadece 3-4 kere katlayın hamurunuzun şeklinin yerine geldiğini göreceksiniz bu hamuru güzelce bir beze sararak 24 saatliğine mayalanması için buz dolabına kaldırın.

• 5. Aşama: Mayalanan hamurunuzu şekillendirin ve ahşap bir kaba azıcık un atarak 2 saat oda ısısında mayalanmasını sağlayın. Hamurunuzun yüzde 30-40 büyüdüğünü göreceksiniz.

• 6. Aşama: Fırınınızı 220 dereceye getirin, ekmeğinizi yavaşça fırın tepsisine veya döküm bir tencereye bırakın. Üzerini jilet ile çizin ve 1 saatliğine fırına verin.

• 7. Aşama: Ekmeğiniz piştikten sonra en az 3 saat ortam ısısında bir beze sarılı bekletin ve kesip afiyetle tüketin.

• Dilimlediğiniz ekmekleri bozulmaması için derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler