YAŞAM - YEME - İÇME

Yılbaşı hindisi nasıl pişirilir?

Yılbaşı sofralarının olmazsa olmazı hindiye leziz dokunuşlar katıyoruz

Yılbaşı hindisi nasıl pişirilir?
Yılbaşı hindisi nasıl pişirilir?
Yılbaşı sofranızı pratik birkaç dokunuşla unutulmaz kılabilirsiniz. Tarifimizde yılbaşı akşamının olmazsa olmazı hindiye şeflerin gözdesi Gravy sos ile fark katıyoruz.

Hindi tarifimize geçmeden önce Gravy sosun incelikleri ile başlayalım... Bu lezzetli sosu dilerseniz hindinin içerisine yerleştirebilirsiniz. Alternatif olarak da tabağın yanında sunabilirsiniz.

Gravy sos için malzemeler: 

3 çorba kaşığı tereyağı

4 çorba kaşığı un

1 su bardağı hindi suyu ( Fırında hazırladığınız hindi suyunu salacağı için bu suyu kullanabilirsiniz )

8-10 adet ‘tane’ karabiber

Tuz

Gravy Sos Hazırlanışı:

Yüksek kenarlı yapışmaz bir sos tavasına tereyağını koyup kısık ateşte eritin. Tane karabiberleri ve soğanı ekleyip kavurmaya başlayın. Unu da ilave edip kokusu çıkana kadar kısık ateşte karıştırarak kavurmaya devam edin. (Kavurma işlemi esnasında unun yanmaması gerekiyor. Kısık ateşte sürekli karıştırılması gerektiğini lütfen unutmayınız. Arada un tavaya yapışır gibi olursa tahta bir spatula ile kazıyarak işleme devam edebilirsiniz.)

Un hafif kahverengi bir renk alınca üstüne ağır ağır et-tavuk suyu karışımını ilave edip güzelce karıştırın. Tuzunu ekleyip kısık ateşte karıştırarak kaynamaya bırakın. (Sosunuzun daha akışkan olmasını istiyorsanız; kullanacağınız et-tavuk suyu miktarını biraz artırıp kontrollü olarak birkaç seferde sosa ilave edebilirsiniz.) Sosunuz istediğiniz kıvama gelince ateşten alın ve tel süzgeçten geçirin.


Önceki ve Sonraki
Haberler