YAŞAM - TEKNOLOJİ

İnternette güvenliğiniz için yapmanız gereken 8 şey

Her işimizi “online” olarak hallettiğimiz ve bir bakıma internete bağımlı olduğumuz şu günlerde kendinizi ve kişisel verilerinizi korumak için bazı önlemler almalısınız. İşte o önlemleri sizler için derledik.

profil
BT Ekip
22.12.2016
İnternette güvenliğiniz için yapmanız gereken 8 şey

1. Tüm hesaplarınız için farklı şifreler kullanın

Her şifrenizin bir diğerine benzemediğine, farklı olduğuna ve kolay tahmin edilebilir olmadığına dikkat etmelisiniz. Hesabınızın olduğu bir site saldırıya uğradığında ya da hacklendiğinde şifrenizin kırılabilmesi zor olması daha az hasar almanızı sağlayacaktır.

2. Şifre yöneticisi kullanın

Şifrelerinizi depolayacak ve sizin için güvenli olanları rastgele üretecek olan ve birçok cihazla senkronize olabilecek bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz. LastPass veya 1Password gibi şifre yöneticilerinin bazıları ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Uzmanlar, tüm parolalarınızı hatırlamanızın pek güvenli olmadığını söylüyor, çünkü hepsini hatırlamanız onların kolay olduğunu gösteriyor. Şifre yönetici uygulamaları telefonunuza ve bilgisayarınıza indirip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Her şifrenizi de anında değiştirmenize gerek yok, zaten bu uygulamalar şifrenizin değişme vakti geldiğinde sizi uyarıyor.

3. Rastgele bir şifre kullanın

Bir önceki seçenekte söylediğimiz şifre yöneticisi kullandığınız takdirde kendiniz rastgele bir şifre bulmak zorunda kalmayacaksanız. Emin olun hiçbirimiz sandığımız kadar benzersiz değiliz ve bu sebeple gerçek anlamda “zor” ve tahmin edilemeyen bir şifre oluşturmak oldukça zor.  Değişik bir yönteminiz varsa bile büyük ihtimalle başkası tarafından denenmiş oluyor. Bazı siteler ve tarayıcılar şifre yönetici uygulamalar yapmaya başladı bile. Örneğin; Apple Safari, yeni hesaplara kaydolurken sizin için mutlulukla rastgele bir şifre üretecektir.

4. İki adımlı doğrulamayı aktif hale getirin

Facebook, Google, Twitter, Tumblr gibi birçok sitede iki aşamalı doğrulamayı etkinleştirebilirsiniz. Bir şifrenin yanı sıra oturum açabilmek için güvenilir başka bir cihaza ihtiyaç duyulur ve bu genellikle telefondur. Bazen gönderilen bir mesajla, bazen telefonunuza gelen bildirime basarak bu doğrulamayı kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanmanız şifreniz çalınsa bile hesaplarınıza giriş yapılmasını engellemek adına önemlidir.

5. Yazılımınızı güncelleyin

Artık çoğu yazılım için otomatik güncelleme mevcut, dolayısıyla işimiz çok daha kolay. Çoğu saldırı, bilinen ve uzun süredir sabit olan yazılımlara, zayıf yönlerini kullanarak saldırmak suretiyle gerçekleşiyor. Bu sebeple otomatik güncelleştirmeleri etkinleştirmeyi unutmayın.

6. Telefonunuz çalındığında koruma altında alın

Telefonunuza 6 haneli bir şifre ayarlayın ve çok sayıda yanlış girilmesi durumunda verilerin silinmesi özelliğini etkinleştirin. Telefonunuz çalındığında eğer kilitli değilse yapacak fazla bir şeyiniz yok demektir ancak eğer kilitli ve verileri sil özelliği etkin konumdaysa kimlik bilgileri gibi pek çok kişisel verinizin çalınmasını engelleyebilirsiniz. Android için farklı olan bu özellik, Apple marka telefonlarda tek tuşla yapılabiliyor.

7. Baştan uca şifrelemeyi etkinleştirin

Telefonunuz çalındığında kişisel bilgilerinizin ele geçirildiğinden korkuyorsanız bir de bilgisayarınız çalındığında başınıza gelebilecekleri düşünün. Bilgisayarınızın sabit sürücüsü, kapalı konumdayken otomatik olarak şifrelenmek üzere ayarlanabilir, Mac cihazlarda FileVault’u, Windows için ise BitLocker’ı deneyebilirsiniz.

8. Harici bir diske yedekleme yapın

Önce telefonunuzda yer alması gereken her şeyi bilgisayarınıza kaydedin ve daha sonra bilgisayarınızda yer alan tüm verileri harici bir diske yükleyin. Ve bunu belli aralıklarla yapın. Apple marka cihazlarda yer alan iCloud uygulaması depolamaya yardımcı olur fakat bilgisayar korsanlığa karşı savunmasızdır ve yerel depolama alanından silinen herhangi bir şey bulut hesabınızdan da silinebilir. Dolayısıyla harici bir disk kullanmak yararınıza olacaktır. 

Önceki ve Sonraki
Haberler