YAŞAM - SEYAHAT

Doğada ışığın peşinde yolculuk rotaları

Doğanın kendi ışık gösterileri her zaman ilgimi çekmiştir; gece parıldayan, sizi kendi büyüsünün içerisine sürükleyen el değmemiş ışık gösterileri. Sizler için dünya üzerinde bulunan 3 el değmemiş doğal ışık oluşumunu derledim.

profil
Mina Karanis
03.10.2018
Doğada ışığın peşinde yolculuk rotaları

“Biyolümiseans” yani bazı canlı organizmalarının gerçekleştirdiği kimyasal reaksiyon sonucu ortaya çıkan ışık enerjisinin yayılması anlamını taşıyor. Hatta Yunanca “bios”(yaşam) ve Latince “lümen”(ışık) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Waitomo Mağaraları biyolümiseansın en ünlü örneklerinden biri. Turlar için önceden rezervasyon yapabiliyorsunuz.

 

Doğada ışığın peşinde yolculuk rotaları

Doğa harikası ışık yayma özelliğine sahip bazı bitkiler de bulunuyor, mantarlar bunlardan biri. Japonya’da bulunan Hachijo-jima Adası’nda biyolüminesan mantarlar sizi adeta Alice Harikalar Diyarı’nda gibi hissettirecek. Yağmur mevsimi boyunca (Mayıs-Eylül ayları arasında), yedi farklı türde mantar, ormanda ışıklı baş döndüren bir yüzey yaratıyor. Yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapın ya da botanik bahçelerinde daha yakından bakma şansı yakalayın.

 

Doğada ışığın peşinde yolculuk rotaları

Ateş böceklerini birçok nemli bölgede görebilirsiniz ama Smoky Dağları 19 farklı çeşide ev sahipliği yapıyor. Mayıs ayı ortasından Haziran ayı ortasına kadar iki haftalık bir süre boyunca etrafa adeta ışık saçıyorlar. Özellikle parka akşam girişleri çok kalabalık oluyor bu nedenle kalabalığı önlemek amacıyla çekiliş ile bilet alabiliyorsunuz.

 

Doğada ışığın peşinde yolculuk rotaları
Önceki ve Sonraki
Haberler