YAŞAM - SEYAHAT

Aşkı en güzel anlatan 7 eser

Bu Sevgililer Günü küçük bir dünya turuna çıkıyoruz ve dünyanın dört bir yanından aşkı anlatan eserlerin hikayelerini öğreniyoruz.

profil
Mina Karanis
14.02.2018
Aşkı en güzel anlatan 7 eser

“El Beso” heykeli 1993 yılında Sevgililer Günü’nde parkın açılışı ile sergilenmeye başlandı. Pasifik Okyanusu’na karşı, Peru’da Parque del Amor Bölgesi’nde yer almaktadır. Heykeldeki figürlerin, Perulu sanatçı Victor Delfin ve eşi olduğu söyleniyor. 

Aşkı en güzel anlatan 7 eser

Robert Indiana’nın 1970 yılında yarattığı ünlü “Love” eserinin farklı türevleri Philadelphia’dan Londra’ya ve New York’a birçok şehirde bulunuyor. Eserin orijinali ise Indianapolis Museum of Art’ta yer alıyor.

Aşkı en güzel anlatan 7 eser

Destansı aşkları ile ünlü Romeo ve Juliet’in aşklarının ölümsüzleştirildiği bu ünlü heykel Central Park’ta Delacorte Tiyatrosu’nun dışında yer alıyor.

Aşkı en güzel anlatan 7 eser

Gürcistanlı Tamara Kvesitadze tarafından yapılmış, hem hüzünlendiren hem insanı kendisine hayran bırakan eserin boyu 8 metre. Erkek figürü Ali adında Müslüman bir çocuğu, kadın figürü ise Nino isimli Gürcistanlı bir Prensesi temsil ediyor. Ölümsüzleşen bu aşk hikayesi ise Sovyet Rusya’nın işgali sonucu aşkların ayrılması ile sonlanıyor. Heykel her gün akşam saat 19:00’da hareket etmeye başlıyor ve Ali ile Nino tekrar ayrılmadan önce birbirlerine sarılıyor. 10 dakika sonra ise hareket son buluyor.

Aşkı en güzel anlatan 7 eser

1993 yılında Lea Vivot tarafından yaratılan eser, Library and Archives Kanada’nın girişinde bulunuyor. Sanatçının eseri birçok temayı bir arada bulunduruyor, okumanın, araştırmanın ve saf aşkın önemi gibi…

Aşkı en güzel anlatan 7 eser

Rodin'in “The Kiss” heykeli Dante’nin ilahi komedisinde yer alan Paolo ve Francesca’yı temsil ediyor. Birbirlerini ilk öptükleri anda Francesca’nın kocası tarafından öldürülürler ve sonsuza kadar Cehennem’de kalmaya mahkum edilirler.

Aşkı en güzel anlatan 7 eser

Trevi Çeşmesi ya da Aşk Çeşmesi adı ile bilinen eser Roma’nın ünlü yapılarından biridir. Çeşme, Papa XII.Clement tarafından Heykeltıraş Nicola Salvi’ye yaptırılmıştır. Yapımına 1732 yılında başlanmış ve yaklaşık 30 yıl sürmüştür. İnanışa göre kim dilek dileyip bozuk parayı sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye atarsa, dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş. 

Aşkı en güzel anlatan 7 eser
Önceki ve Sonraki
Haberler