YAŞAM - KEŞİF

İstanbul'un en iyi 5 İtalyan restoranı

İtalya’yı aratmayan lezzetleriyle İstanbul’daki en iyi 5 İtalyan restoranını sizin için seçtik…

profil
Billur Somer
27.10.2015
İstanbul'un en iyi 5 İtalyan restoranı
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'deki lezzet severlerin de vazgeçemediği İtalyan mutfağı, birbirinden şık restoranlarla İstanbul’da hakkıyla temsil ediliyor. Buseterim.com.tr olarak kendi 5’imizi seçtik.

Londra, Miami ve Hollywood’un ardından dördüncüsü İstanbul’da Soho House’un yanında açılan Cecconi’s, Soho House Grubu’na ait ama üyelik gerektirmiyor. Restoran, bahçesindeki zeytin ağaçları, loş ışıklandırması ve ahşap kolonlara sarılan sarmaşıklarıyla tam bir Akdenizli. Mutfağın başında Hollywood’daki Cecconi’s’ten transfer Alessio Biangini var. Sade bir menüye sahip restoranın, başlangıçlar arasındaki burratası çok lezzetli ve meşhur. Ana yemeklerde ise pizza, makarna, salata, sebze seçeneklerinin yanı sıra kömür ateşi ve odun fırınlarında pişen et, balık ve tavuk seçenekleri de var. Hem keyifli ortamı, hem müşteri kitlesi hem de yemekleri ile yaz aylarının vazgeçilmezlerinden biri olan Cecconi’s restoranı denemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.

Adres: Meşrutiyet Caddesi 56, Tepebaşı, Beyoğlu Tel: (0212) 377 71 80

İstanbul'un en iyi 5 İtalyan restoranı

Şef Farinetti’nin Eataly’yi kurarken ilhamını Kapalıçarşı’dan aldığını biliyor muydunuz? Tıpkı Kapalıçarşı gibi içinde lezzet sokakları var onun da. Eataly, sadece bir gurme market değil, içinde restoranları ve okulu olan bir İtalyan Mahallesi. Arkasında ise Farinetti ailesinin hayranlık uyandıran hikâyesi var. Eataly’ye dair bilmeniz gereken en önemli şey, içeride farklı mutfaklarla hizmet veren 12 restoran olduğu. Yani pizza yiyecekseniz pizza restoranında, makarna yiyecekseniz makarna restoranında oturmanız gerekiyor. Et, şarküteri, peynir ve şarap çeşitleriyle dolu market bölümü ise yemek yemeyi ve pişirmeyi seven herkesi cezbedecek büyüklükte ve çeşitlilikte. Eataly, pizza ve makarnalarıyla, gurme marketten evinize de alabileceğiniz ürünlerle İstanbul’da gidilebilecek en iyi İtalyan restoranlarından.

Adres: Zorlu Center, Zincirlikuyu, Şişli Tel: (0212) 336 66 00

İstanbul'un en iyi 5 İtalyan restoranı

La Scarpetta, Etiler’in yeni İtalyanı. KBO Group’un yeme-içme sektöründeki ilk restoranı olarak, yıllardır Da Mario ile bilinen sokakta açıldı. La Scarpetta’ya girdiğinizde sizi bir İtalya haritası karşılıyor. Restoran, bembeyaz örtülerle sarılı masalara, güneş ışığını içeri buyur eden geniş camlara ve ortamı ferahlatan aynalara eşlik eden bir bara sahip. La Scarpetta’da başlangıçlar, pizzalar, salatalar ve ana yemeklerin olduğu menü göz yormuyor. Ancak İtalyanlardan beklenildiği üzere mekânın pizzalarına ayrı bir ihtimam gösteriliyor. Odun fırınından çıkan pizzalar arasında Trüf mantarlı Pizza La Scarpetta pek meşhur.

İsmini İtalyanca’da ayakkabı anlamına gelen Scarpa’dan türetilmiş ve halk arasında ‘tabağın dibinde kalan yemeğin suyunu sıyırmak için kullanılan lokma’ anlamında kullanılan La Scarpetta’dan alan mekan; sadece akşam yemeklerinde değil, öğlen yemeklerinde de iyi yemek isteyenlerin ilk tercihlerinin başında geliyor. Gerçek İtalyan lezzetleri tatmak istediğinizde burayı tercih edebilirsiniz.

Adres: Dilhayat Sk. No:16, Etiler  Tel: (0212) 263 53 53

İstanbul'un en iyi 5 İtalyan restoranı

Geçtiğimiz sene Akmerkez’in yenilenmesi ile birlikte İstanbul’da ilk şubesini açan Serafina, herkesin kendini evinde hissettiği, rahat ve şık bir İtalyan restoranı. Restoranın ilginç de bir hikayesi var. Torinolu Vittorio Assaf ve Fabio Granato, küçük bir yelkenlide travmatik bir şekilde denizde kaybolduklarında sert havayla ve açlıkla savaşırken, mükemmel pizzayı yaratma hayalleri kurmuşlar. Fabio’nun devrim yaratan bir fırın inşa eden mimari dehası ve Vittorio’nun Napolitan mutfağındaki yeteneği ile Serafina fikri ve mükemmel bir ortaklık doğmuş.

İlki 1995 yılında New York’ta Madison Avenue üzerinde açılan Serafina isimli lokanta aile lokantası olarak ilgi görünce İtalyan mutfağı ağırlıklı Serafina’ların sayısı 24’e ulaşmış. Serafina’nın New York’ta 10 şubesi var. Dubai, Tokyo, Japonya, Brezilya, Mumbai başta olmak üzere birçok ülkede zincirin şubeleri var. İstanbul şubesi ise Avrupa’da açılan ilk Serafina.

Pizzalar ve kokteyller konusunda özellikle iddialı olan Serafina’ya ister bir alışveriş molasında isterseniz de şık bir akşam yemeği için uğrayabilir, İtalyan misafirperverliğini muhteşem lezzetlerle birlikte yaşayabilirsiniz.

Adres: Etiler Nispetiye Cad. Akmerkez AVM Tel: (212) 351 77 77

İstanbul'un en iyi 5 İtalyan restoranı

1993 yılında Etiler’de bahçe içinde iki katlı bir villada açılan Da Mario, bunca yıldır çizgisini bozmadan ilerleyebilen restoranlardan. İstanbul'daki ilk İtalyan restoranlarından olan Da Mario, şehirde İtalyan restoranlarının yayılmasına da ön ayak oldu. Menüde; odun fırında pişen pizza ve ekmeklerden, ev yapımı makarnalara, et ve balık yemeklerinden muhteşem tatlılara kadar geniş bir yelpaze var. Ayrıca menü her sezon mevsim malzemelerine göre yenileniyor.

Da Mario, bahçe içerisindeki konumu ve lezzetli yemekleriyle bizim de favorilerimizden biri.

Adres: Dilhayat Sok. No:7 Etiler Tel: (0212) 265 51 86

İstanbul'un en iyi 5 İtalyan restoranı
Önceki ve Sonraki
Haberler