YAŞAM - EV

Transparan bir saray yavrusu

Bu yazının konusu olan olağan üstü güzellikteki yapı Avrupa’nın kalbinden, Amsterdam’dan bir mimarın çalışması. İç ve dış mekânlardaki malzeme tercihlerinden bahçe düzenlemesine naturalist yaklaşımına, mobilyalarından sıra dışı aydınlatmalarına varana kadar her bir unsuruyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu esere biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

profil
BT Ekip
31.07.2016
Transparan bir saray yavrusu

Bu yapının en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi hiç şüphesiz iki cephesini neredeyse tamamen kaplayan cam kapı ve pencereler sayesinde adeta transparan bir bina olması. Bu transparanlık aynı zamanda müthiş bir doğal aydınlatma imkânı da getiriyor. Ve bu imkân iç mekândaki mimari tercihlerle de desteklenerek mükemmel bir şekilde kullanılmış. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Transparan bir saray yavrusu

Oturma odası, yemek odası ve mutfak alanlarını tamamen açık bir şekilde bünyesinde toplayan ve evin en tepe noktasına kadar uzanan tavanıyla olağan üstü bir genişlik ve ferahlık hissi yaratan salon, aynı zamanda yapının oldukça önemli bir kısmını da kaplıyor. Evdeki zamanın çoğunun geçirileceği ana mekân olarak tasarlanan salon, salaş ve rahat dekorasyon tercihleriyle de dikkat çekiyor. 

Transparan bir saray yavrusu

Evin içindeki bütün bölümler son derece geçişken bir şekilde birbirine bağlanırken, geniş cam cephe sayesinde dış ve iç mekân arasında da iddialı bir akıcılık yakalanmış. Bu aynı zamanda hayat kalitesini yükselten bir ışık ve hava dolaşımı imkânı da yaratıyor. 

Transparan bir saray yavrusu

Evin diğer bölümlerinde olduğu gibi mutfakta da sade ve işlev odaklı bir tasarım dikkat çekiyor. Mutfağın kendini göstermeye çalışan bu yalın ve sakin atmosferi aslında başka türlü bir çekicilik yaratıyor ve bu yönüyle de kendince bir iddia taşıyor. 

Transparan bir saray yavrusu

Yüksek konsantrasyon için gereken her şey, aslında hiçbir şeydir. Tam anlamıyla hedefine kilitlenmiş bir çalışma odası, gereksiz mobilya, aksesuar ve gözü yorucu her türlü detaydan arındırılmış olmalıdır. Böylelikle çalışan kişinin algısı tümüyle önündeki işe yoğunlaşacaktır. Muazzam genişlikteki bu çatı katı, minimalin de ötesine geçen dekorasyonuyla gerçek anlamda mükemmel bir çalışma ortamı sağlıyor. 

Transparan bir saray yavrusu

Gün ışığının hayatımızdaki yeri herkesin kabul ettiği ve özellikle sağlık için hayati önemde bir konudur. Son yıllarda ülkemizde de bu konuda kayda değer bir bilinç artışının olduğundan söz edebiliriz. Yeni yapılan evlerin gün ışığından daha fazla yararlanabilmesi için çaba gösteriliyor, mimari tercihler bu yönde yapılıyor ve sonuçta çok daha aydınlık, çok daha ferah evler ortaya çıkıyor. Amsterdam’da bulunan bu sıra dışı evin zaten en önemli özelliklerinden biri olan genel aydınlık hali, tek tek her oda özelinde de kendini göstermeye devam ediyor. Yatak odasında bile bir duvarın tamamen cam kapılardan oluştuğunu görüyoruz. Bu da güne gün ışığıyla merhaba demek ve sabahın ilk ışıklarından itibaren günün bir saniyesini bile ıskalamamak isteyenler için harika bir ortam sunuyor. 

Transparan bir saray yavrusu
Önceki ve Sonraki
Haberler