YAŞAM - EV

Evlenecek çiftler için dekorasyon fikirleri

Evlilik arifesindeki çiftler evlerini hazırlarken tüm hazırlıklar için ne kadar süre ayırmalı? Mekanları tasarlarken nelere dikkat etmeli? Yapılacak tadilat ve mobilya alışverişini nasıl planlamalı? Tüm soruların yanıtlarını iç mimar yazarımız Serra Özbay yazdı.

profil
Serra Özbay
16.09.2016
Evlenecek çiftler için dekorasyon fikirleri

Eviniz için ayıracağınız bütçeyi belirleyerek planlama yapmanız en doğrusu olacaktır. Evinizde yapılacak tüm tadilat işleri ve alınacak tüm mobilya kalemlerini listeleyin. Sonrasında tadilat işleri ile başlayabilirsiniz. Örneğin banyo seramikleri kırılacak ve yeni seramikler döşenecekse, kırım işlemini başlatıp,  bu sırada yeni seramiklerinizi seçebilirsiniz. Öncelikle seramik, vitrifiye, mutfak ve banyo mobilyası seçimlerini tamamlayın. Satın aldığınız tüm ürünleri tek tek hazırladığınız bütçeye işleyerek ne kadar harcama yaptığınız veya yapabileceğinizin hesabını tutabilirsiniz. Unutmayın, konut projelerinde en uzun tadilat bile maksimum 10-15 günde kolaylıkla tamamlanır. 

Evlenecek çiftler için dekorasyon fikirleri

Kendinize bir dosya hazırlayın. Bolca dergi kurcalamak ve araştırma yapmak önemli. Sevdiğiniz parçaları, tarzı veya renkleri dosyanızda biriktirin. Alışverişe çıkmadan önce ne istediğinizi bilmek süreyi yarı yarıya kısaltacaktır. Mimari proje desteği veren mobilya firmalarını tercih edebilirsiniz. Böylece evinizin yerleşimi ile ilgili fikir alabilir ve önerileri dinleyebilirsiniz. Gideceğiniz mağazaları önceden listeleyin. Bütçe, referans görselleriniz, daire planınız ve  spor ayakkabılarınız alışveriş sürecindeki en iyi arkadaşlarınız olacaklar! Eğer karar almakta zorlanıyorsanız, takıldığınız noktalarda kendinize süre tanıyın. Örneğin kanepe satın alırken kararsız kaldınız veya istediğiniz gibi bir kanepe bulamadınız. Kendinize karar almak için iki gün tanıyın bu sürede diğer alternatifleri gözden geçirin. Hala sonuca varamadıysanız bazı parçaların isteğinize uygun ürettirmeniz en akılcı çözüm olacaktır. Tüm teslim ve montaj tarihlerini not alın. Mobilya seçimleri için kendinize toplam 15 gün ayırabilirsiniz. 

Evlenecek çiftler için dekorasyon fikirleri

Bu süreçte akılcı kararlar almak çok önemli! Yaşayacağınız ve en çok vakit geçireceğiniz mekanların ve bu mekanlarda mutlaka olmasını istediğiniz fonksiyonları eşinizle planlayın. Örneğin, eğer salonunuz küçükse, 12 kişilik bir yemek masası için ısrarcı olmayın. Bunun yerine daha pratik çözümler yaratabilirsiniz. Örneğin açılır kapanır bir masa ve salonda kullanacağınız benchi gerektiğinde yemek masasına adapte edebilmeniz gibi...

Evlenecek çiftler için dekorasyon fikirleri

Mobilya siparişlerinin teslim edileceği tarihe kadar alışveriş için bolca vaktiniz olacak. Önce perde siparişi verin. Daha sonra tüm elektronik ve beyaz eşyaları satın alın. Diğer tüm aksesuarları tamamlamak zorunda değilsiniz.  Emin olmadığınız aksesuarları satın almayın! Zaman içersinde güzel parçaları seyahat ederek, gezip görerek toparlamak çok daha zevkli olacak! a

Evlenecek çiftler için dekorasyon fikirleri

Tüm hazırlıklarınızı yaptınız. Sipariş verdiğiniz tüm ürünlerin teslim tarihi geldi çattı! İşte en keyifli kısım. Teslim almadan önce tüm siparişlerin doğruluğu kontrol edin. Mobilyalarınızı yerleştirin, bir fincan kahve alın, arkanıza yaslanın ve 1 ay gibi bir sürede kendi zevkinizle yarattığınız yaşam alanınız için kendinizle gurur duyun. 

Evlenecek çiftler için dekorasyon fikirleri
Önceki ve Sonraki
Haberler