YAŞAM - EV Evinizi sıcaktan korumanın 5 yolu Sıcaklar bunaltmaya başladı. Hava sıcaklığının hızlıca artışa geçtiği şu günlerde evinize basit önerilerle serin havayı getirmek için İç Mimar yazarımız Serra Özbay’ın önerilerine kulak verin.
profil
Serra Özbay
15.06.2016
Evinizi sıcaktan korumanın 5 yolu

İşe evinize direkt güneş ışığı girmesini engelleyerek başlayın. Evinizin direkt güneş ışığı alan cephesinde balkonunuza geniş yapraklı bitkiler konumlandırarak direkt gelen ışığı kırabilirsiniz. Güneş ışınlarının dik biçimde evinize geldiği saatlerde blackout perdeleri, jaluzi, panjur veya kepenkleri kapalı tutmak işe yarayacaktır.

Evinizi sıcaktan korumanın 5 yolu

Evinizin iyi havalandırılmış olması, mekandaki oksijen oranı gibi konuların insan sağlığı üzerindeki etkisinden daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Yinelemem gerekirse akşam serinliğinde evinizi yeterince havalandırmış olmanız sağlık açısından çok önemlidir. Bunun yanı sıra eğer karşıt odadaki pencere veya kapıları açarsanız büyüklerimizin "cereyan" olarak nitelendirdiği hava sirkülasyonundan kaynaklı serin rüzgar mekandaki sıcaklığının birkaç derece düşmesinde etkili olabilir. Eğer eviniz iki veya daha çok katlı ise, bulunduğunuz kat dışında üst katların penceresini kapalı tutmaya özen gösterin.

Evinizi sıcaktan korumanın 5 yolu

Birçoğumuzun ilk başvurduğu serinleme yöntemi olan klimaları kullanırken dikkat etmeliyiz. Mevsim geçişlerinde klima bakımı ve filtre temizliğini yaptırmalıyız. Aksi halde fazla enerji tüketimine sebep olabilir veya mekana yaydığı hava sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Klima kullanırken dikkat etmemiz gereken konulardan biri de klimanın konumlandırıldığı noktadır. Klimanın direkt kişilerin üzerine üflememesi sağlanmalıdır. Örneğin; yatak odanızda klimanın yatağınızın karşı duvarından yatağınıza doğru üflemesi yanlışken, klimanın yatağın arkasında kalan duvarda konumlanması ve ayak yönünüze doğru üflemesi doğrudur. Klima yazın tavana doğru, kışın ise yere doğru üfleyecek şekilde çalıştırılmalıdır. Klima kullandığınız mekanlarda, klima çalıştırmadığınız saatlerde mekanın çok iyi havalandırmaya dikkat edin!

Evinizi sıcaktan korumanın 5 yolu

Eski tip tavan pervanelerini yabana atmayın. Hem görsel hem de işlevsel avantajlarını göz önünde bulundurursak, günümüzde bu pervanelerin kullanım oranındaki artışın sebebini açıklamış oluruz sanırım. Üstelik artık seçenek çok daha fazla. Aydınlatma elemanı olarak da kullanılabilen tavan pervaneleri arasında pirinç aksamlı ve hasır örgü yapraklılar benim favorim!

Evinizi sıcaktan korumanın 5 yolu

Mekanda sağladığınız ideal sıcaklık değerini korumak için ısı yalıtımına dikkat edin. Binanın cephesinde alınabilecek önlemler bir yana, dışarıya açılan kapı ve pencerelerinizin yalıtımlı olmasına dikkat edin. Mevcut doğramalarınızda fitiller yardımıyla kendiniz önlem alabilirsiniz. Küçük mekanlarda ısıyı korumak tahmin edileceği üzere çok daha kolaydır. En çok vakit geçirdiğiniz ideal sıcaklığa ulaştıktan sonra izole edin. Kapı ve pencereleri mümkün olduğunca açmayın. Bu yazın çok sıcak geçeceği sinyallerini çoktan aldık. Hazırız, korkmuyoruz. Bütün kış bunun hayalini kurmamış mıydık?

Evinizi sıcaktan korumanın 5 yolu
Önceki ve Sonraki
Haberler