YAŞAM - EV

Evinizde uygulayabileceğiniz ekonomik ve pratik değişimler

Kendi başınıza da kolaylıkla yapabileceğiniz bu basit ama hepsi de birbirinden güzel fikirler, evinize güzellik katarken yaz neşenizi de bir kat daha arttıracak.

profil
BT Ekip
02.07.2017
Evinizde uygulayabileceğiniz ekonomik ve pratik değişimler

Bahar, dünyanın her yerinde, her toplumda, herkes için ortak olarak olumlu bir anlam taşıyan pek az şeyden biridir. Doğanın tekrardan uyanıp kendine geldiği, güneşin parlamaya, bitkilerin boy vermeye, ağaçların çiçeklenmeye başladığı bu mevsim, başlarda biraz rehavete kapılmamıza sebep olsa da nihayetinde bizler için de keyifli ve neşeli bir sürecin başladığına işaret eder. Baharı bu kadar çok sevmemizin nedenlerinden biri de yazın habercisi olmasıdır. Özellikle yazın güneş ve denizle neredeyse eş anlamlı olduğu bizim gibi bir Akdeniz ülkesinde, baharın heyecan yaratması kadar doğal bir şey olamaz. Bahar ayları aynı zamanda köşe bucak temizlik ve badana, tadilat ve benzeri evsel faaliyetlerle bir yenilenmenin de zamanıdır. Bu yazımızda sizler için bu baharda evinizde yapabileceğiniz pratik değişiklik fikirlerinden oluşan bir derleme hazırladık. 

Mutfaklar evlerimizin en hareketli, en yoğun ve belki de en çok faaliyetin olduğu bölümleridir. Hayatın doğal döngüsünde havadan ve sudan sonra en çok ihtiyacımız olan şey, yemeklerimiz mutfakta yapılır. Mutfağınızın tarzı, karakteri ve ruh hali, orada yaptığınız her şeye de yansıyacaktır. Bu yüzden keyifli ve canlı bir mutfak, hayatınız üzerinde doğrudan bir pozitif etki yaratacaktır. Bugüne kadar mutfağınızda canlı bitkilere bir şans vermediyseniz, bu bahar bunu yapmanın tam zamanı olabilir! Her türden yeşil bitki mutfağınıza herhangi başka bir dekorasyon objesinden daha çok yakışacaktır. Üstelik roka, maydanoz, dereotu, biberiye ve nane gibi taze baharatları mutfağınızda küçük saksılara ekerseniz, yemeklerinizde dalından taze koparılmış malzemeler kullanmanın da keyfini sürebilirsiniz. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Evinizde uygulayabileceğiniz ekonomik ve pratik değişimler

Evimizin duvarlarını birkaç yılda bir boyamak, renk değiştirmek son derece sıradan bir durumken, nedense mutfak dolaplarını boyamak pek aklımıza gelmez. Oysa mutfak dolaplarınızı boyamak bir mutfağı baştan aşağı değiştirmeye yakın bir etki yaratan, üstelik uygulaması da son derece kolay olan bir iştir. Mutfak dolaplarınızın rengini değiştirirken birkaç detaya dikkat etmenizde yarar var. Öncelikle çok koyu renklerden ve mutfağınızın geri kalanıyla uyumsuz olacak renklerden kaçınmaya çalışın. Bir diğer önemli konu da boyayacağınız dolapların yüzeyidir. Eski boyanın dökülen veya kabaran yerleri varsa buraları iyice temizlemeli, yüzeyin pürüzsüz ve özellikle de tozsuz olduğundan emin olmalısınız. Boya yaparken tezgâh ve diğer mutfak araç gerecini kirletmemeye de özen gösterin. Aksi halde boyadan çok bunların temizliğine vakit harcamanız gerekebilir. 

Evinizde uygulayabileceğiniz ekonomik ve pratik değişimler

Çok az zahmetle ve masrafla büyük değişiklikler yaratmanın bir başka yolu da dolap kulplarınızı değiştirmek olabilir. İster mutfağınızda, ister başka odalarınızdaki dolaplarda uygulayabileceğiniz bu basit ama etkili proje, bu küçük parçaların ne kadar büyük bir etki yarattığını gördüğünüzde sizi de çok şaşırtacak. 

Evinizde uygulayabileceğiniz ekonomik ve pratik değişimler

Evimizde tadilat yaparken ya da yeni bir ev yaptırırken çok fazla sayıda ve çeşitte malzeme satın almak durumunda kaldığımız için, zaman zaman tam istediğimiz ürünler için bütçe ayırmakta güçlük çekebiliyoruz. Örneğin zeminlerde daha düz, desensiz karoları tercih etmemiz gerekebiliyor. Sizin de düz ve desensiz zeminleriniz varsa ve bu durumu değiştirmek istiyorsanız, bunun için büyük bir tadilat zahmetine katlanmanıza gerek yok. Dilediğiniz desenler arasından seçerek kalın kartonlardan kalıplara yapacağınız stencil uygulamaları ile ister mutfağınızda isterseniz de evinizin diğer bölümlerindeki karolarda mükemmel bir değişim yaratabilirsiniz. 

Evinizde uygulayabileceğiniz ekonomik ve pratik değişimler

Satın alırken ne kadar beğenirsek beğenelim, aynı perdeyi yıllar boyu sürekli görmekten bir süre sonra sıkılmamız kaçınılmazdır. Bu durumda gidip yeni perdeler satın alabilirsiniz, ama takdir edersiniz ki bu oldukça masraflı olacaktır. Peki ya mevcut perdelerinizi boyamaya ne dersiniz? Daldırma kumaş boyaları ile perdelerinize ikinci baharı yaşatabilirsiniz. Veya koyu renk perdeleriniz varsa çamaşır suyu sıçratarak modern desenler de elde edebilirsiniz. Her şey sizin hayal gücünüze kalmış. Geri dönüşümün ve Kendin-Yap'ın gücüne inanın, gerisi zaten gelecektir!

Evinizde uygulayabileceğiniz ekonomik ve pratik değişimler
Önceki ve Sonraki
Haberler