YAŞAM - EV

Çocuk odalarınız için orijinal mobilya fikirleri

Çocuk odaları denince akla genellikle mavi ya da pembe renkli, çeşitli doğa resimleri veya desenleriyle süslenmiş ve yalnızca belli başlı temel eşyaların bulunduğu küçük odalar gelir. Homify yeni yazısında yaratıcı fikirleri derledi.

profil
BT Ekip
30.04.2017
Çocuk odalarınız için orijinal mobilya fikirleri
Çocuk odaları evimizin başka herhangi bir bölümünden daha önemsiz olmadığı gibi, aslında belki de en önemli odasıdır bile denebilir. Çünkü ne yatak odamızın, ne de oturma odamızın dekorasyonu hayatımız ya da geleceğimiz üzerinde kalıcı etki bırakmaz. Canımız istediği zaman bu odaları değiştirebilir, zevkimize göre düzenleyebilir veya dekorasyonunu sevmiyorsak yeniden dekore edebiliriz. Ama çocuk odaları çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal gelişimi üzerinden doğrudan bir etkiye sahiptirler.

Bir çocuk odasını çocuğunuzun çeşitli özelliklerini geliştirecek, yaratıcı yönlerini ön plana çıkaracak ve ona erken yaştan olumlu alışkanlıklar kazandıracak şekilde dekore edebilirsiniz, bunun tam tersi yönde etki edecek veya hiçbir olumlu etkisi olmayacak bir biçimde rastgele de dekore edebilirsiniz. Bu ikisinin arasındaki fark doğrudan çocuğunuzun geleceğine etki edecek bir farktır. Bu yüzden de çocuk odaları çok ciddiye alınmalıdır. 

Yaşı yirmi beşin altında olanlar kara tahtaları belki de hiç hatırlamıyor olabilirler. Çocukluğumuzun tozlu ama bir o kadar da sevimli parçası kara tahtalar epeyce uzun zaman önce yerlerini mürekkepli kalemlerle yazılan parlak yüzeyli tahtalara bıraktılar. Hatta bugünlerde bu parlak yüzeyli tahtalar bile eskidi ve akıllı tahtalar giderek yaygınlaşıyor. Fakat tasarımcılar kara tahtaların aslında harika bir dekorasyon malzemesi olabileceğini keşfettiler ve bu nostaljik kara tahtalar bugünlerde hemen her odada karşımıza çıkabiliyor. Çocuk odaları kara tahta kullanımı için son derece elverişli. Hem çocuğunuzun odasını dilediği gibi boyamasına imkân sağlayan hem de kendini ifade etmesinin önünü açan kara tahtalar aynı zamanda son derece şık dekorasyon malzemeleri olarak dikkat çekiyor. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Çocuk odalarınız için orijinal mobilya fikirleri

Ağaç evler hemen her insanın kafasında olumlu bir çağrışım yapar. Daha ziyade filmlerden ve belli başlı tatil bölgelerinden aşina olduğumuz ağaç evler çocuklar için son derece eğlenceli alanlardır. Ancak pek çoğumuz gerçek bir ağacın üzerine bir ağaç ev yapılabilecek geniş bahçeli müstakil evlerde yaşamıyoruz. Ama sırf müstakil bir evde yaşamıyoruz diye ağaç evlerden mahrum kalmak zorunda da değiliz. Çocuğunuz için pekalâ evinizin içinde de bir ağaç ev yapabilirsiniz. Hatta kapısını biraz daha geniş ve merdivenini biraz dayanıklı yaparsanız ağaç evde çocuğunuzla birlikte siz de vakit geçirebilirsiniz. 

Çocuk odalarınız için orijinal mobilya fikirleri

Çocuk odalarının duvarlarında genellikle silinebilir tipte plastik boyalar kullanmaya çalışırız. Çünkü çocukların duvarları boyama gibi kötü alışkanlıkları oldukça yaygındır. Ancak silinebilir duvarlar çocuğunuzun hayal gücünü olumlu yönde etkileyecek bir potansiyel taşımazlar. Eğer daha yaratıcı ve orijinal bir şeyler istiyorsanız, bu örnekte olduğu gibi çocuk odanızın duvarları için gizli aydınlatmalarla süslü hoş tasarımlar yapabilirsiniz. 

Çocuk odalarınız için orijinal mobilya fikirleri

Bugünün gençleri ranza kavramına da çok aşina değiller. Kalabalık ailelerin vazgeçilmezi ve çok kardeşli çocuk odalarının değişmez mobilyası ranzaların modelleri de zaman içinde oldukça çeşitlendi ve gelişti. Birbirinden farklı ranza modellerini yaygın olarak bulabilmek mümkün. Buradaki örnek ise adeta ranza formatını zorlayarak mini bir eve dönüşmüş gibi görünüyor. Böyle bir tasarım hiç şüphesiz çocuklarınızın çok hoşuna gidecektir. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Çocuk odalarınız için orijinal mobilya fikirleri

Çocuğunuz için ev içinde bir ağaç ev yapabileceğinizi söylemiştik. Eğer bunun için yeterince yeriniz yoksa, çocuğunuzun karyolasıyla ağaç evi harmanlayarak son derece orijinal bir mobilya da ortaya çıkarabilirsiniz. Alt kısmında geniş bir saklama alanı da bulunan bu model aynı zamanda sıradan bir yataktan çok büyük olmamasıyla da avantajlı bir tasarıma sahip. 

Çocuk odalarınız için orijinal mobilya fikirleri
Önceki ve Sonraki
Haberler