YAŞAM - EV 4 adımda evinizi bahara hazırlayın İç Mimar Serra Özbay, sokakları lavanta kokularıyla kaplı Fransa'nın Provence bölgesinden ilham alarak evinizde gerçekleştirebileceğiniz dekorasyon önerilerini yazdı. Hazır havalar ısınırken evinizde baharı karşılayan değişiklikler yapmaya ne dersiniz?
profil
Serra Özbay
23.03.2016
4 adımda evinizi bahara hazırlayın

Bahar geldi, çattı. Güneşi her gördüğümüzde; doğayla buluşmak, şehir hayatına kısa bir mola vermek, dostlarla yeni tatil rotaları yapmak için sabırsızlanıyoruz. Küçük bir hayal kurarak başlayalım. Rotamız Güney Fransa'nın parlak güneşi, mimarisi ve lavanta bahçeleriyle ünlü Provence bölgesi. Geniş pencereli evlerin bulunduğu taş kaldırımlı sokakta yürüdüğümüzü hayal ediyoruz. Sokaklar mis gibi lavanta kokuyor. Tam da o anda korna sesiyle irkiliyor ve birkaç dakikalık hayalimizi bir kenara bırakıp, şehir hayatına geri dönüyoruz. Şehir hayatının, yoğun iş stresinin hepimiz üzerindeki olumsuz etkileri malumunuz. Peki bu küçük hayalinizi şehir hayatına uyarlamaya ve bu Akdeniz rüyasını evinize taşımaya ne dersiniz? Dört adımda Provence tarzını evinize uyarlayın.

4 adımda evinizi bahara hazırlayın

Provence tarzının en önemli püf noktalarından biri şüphesiz kullanılan tüm malzemelerin doğadakine en yakın halinde olması. Masif ahşap ve gri, bej, beyaz tonlardaki patineli mobilyalarla romantik ve naif  bir görüntü yakalayabilir, ferforjenin zarif hatlarıyla Provence tarzını pekiştirebilirsiniz. Biraz eskici gezmekte fayda var tabii ki. Nereden ne çıkacağı hiç belli olmaz! 70’lerden kalma bir ahşap tonet sandalye denk gelse fena mı olur? Eğer mevcut mobilyalarınızı dönüştürerek bu tarzı yakalamak isterseniz; parlak cilalı, koyu renk mobilyalarınızı en yakın ahşap atölyesine teslim ediyor, açık tonlara boyamasını ve mat cila kullanmasını rica ediyoruz. 

4 adımda evinizi bahara hazırlayın

Zemin döşemesinde ve duvarlarda da doğal görünümlü malzemeler ön planda! Doğal taş karolar  veya açık renk parkeler ile nokta atışı yapın. Eski dönemlerde kullanılan, Provence bölgesinde hala sıkça rastladığımız rabıtalar yerine günümüzde birçok seçeneği olan lamine parkeleri tercih edebilirsiniz. Dikkat! Yüksek süpürgelikler kullanmak Provence stilinin olmazsa olmazları arasında. Beyaz renk veya açık ahşap tonlarındaki zeminden, açık renkte boyanmış duvarlara yumuşak bir geçiş yapın. Saten alçı kullanmadan duvarlarınızı boyatabilir böylece hafif pürüzlü yüzeyler elde edebilirsiniz. Dekoratif boyalar veya hasır dokulu duvar kağıtları da doğru tercihler olacaktır.

4 adımda evinizi bahara hazırlayın

Provence stilinde en öne çıkan detaylardan bir diğeri geniş pencereler üzerinde uçuşan beyaz keten tüller.  Ama en önemlisi tüller her zaman kullandığınızdan daha uzun olmalı. Temizlik mi? Düşünmeyin şimdi bunları, takılmayın küçük detaylara. Döşemelik kumaş seçiminde de olabildiğince açık tonlar ve natürel dokuları kullanmalısınız. Mevcut koltuklarınızı, kumaşını değiştirerek kolayca Provence tarzına adapte edebilirsiniz. Pastel tonlarda küçük çiçek desenli bir kaç yastığın kime zararı olabilir ki?

 

4 adımda evinizi bahara hazırlayın

Romantik, zarif ve samimi bir ambiyans elde ettikten sonra, bolca aksesuar kullanmayı hak ettik! İşte en keyifli bölüme geldik. Hasır sepetler, seramik vazolar, cam şişeler, yeşil bitkiler ve canlı çiçekler! Hepsi bir arada. Elinizi korkak alıştırmayın, evinize takın takıştırın. 

4 adımda evinizi bahara hazırlayın
Önceki ve Sonraki
Haberler