YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Sömestr tatiline özel aktiviteler

Bugünden itibaren karnelerle birlikte yarıyıl tatili heyecanı başladı. Buseterim.com.tr okuyucusu anne ve babalar için sömestr tatiline özel eğlenceli ve öğretici aktiviteleri derledik.

profil
BT Ekip
20.01.2017
Sömestr tatiline özel aktiviteler

Sakıp Sabancı Müzesi, yarı yıl tatilinde hem eğlenceli hem de eğitici renkli atölye programlarıyla sömestr boyunca çocukları sanatla buluşturuyor. Dans Atölyesiyle çocuklar enerjik şarkılar ile ritim, koordinasyon, denge ve beden dillerini keşfedecekler. Çocuklara dansa attıkları ilk adımlarında ise Sosyal Latin Danslar Federasyonu Antrenör ve Hakemi Damla Birdal ile Zumba Kids Uzman Eğitici Atakan Uğurlu eşlik edecek. Ressam Eda Dereci eşliğinde gerçekleşecek olan Bez Bebek Masalları Atölyesi’nde çocuklar basit dikişleri öğrenip renkli kumaşlar, iplik ve kurdeleler ile kendi bez bebeklerini tasarlayacaklar. Pedagog Sibel Şengül, Ressam Malik Duran ve Heykeltıraş Gülen Eren eşliğindeki Başyapıtım Ben Atölyesi’nde ise çocuklar, eserlerin ortaya çıkma süreçlerini keşferedek kendi başyapıtlarını hazırlayacaklar.

24 Ocak Salı, 25 Ocak Çarşamba, 26 Ocak Perşembe ve 27 Ocak Cuma günlerinde ki Dinlenme Sanati 11.00 ile 13.00 saatleri arasında 8-12 yaş için, Dans Atölyesi 14.00 ile 15.00 saatleri arasında 7 ile 9 yaş için ve15.00 ile 16.00 saatleri arasında 10 ile 12 yaş çocuklar için.

31 Ocak Salı, 1 Şubat Çarşamba, 2 Şubat Perşembe ve 3 Şubat Cuma günlerinde ise Bez Bebek 11.00 ile 13.00 saatleri arasında 8-12 yaş için, Başyapıtım ben ise 14.00 ile 16.00 saatleri arasında 8-12 yaş çocuklar için. Atölyelere günlük katılım ücreti 85TL, dört günlük katılım bedeli 300TL.

29 Ocak Pazar günü saat 15.00’te Can Yılmaz’ın kaleme aldığı Serdar Biliş’in yönettiği Fantastik Hikayeler Makinesi Oyunu minik izleyicilerle buluşuyor. Neşeli ve müzikli bu oyun çocuklara kahkaha dolu anlar yaşatacak. Oyunun fiyatı ise indirimli 15TL, normal 20TL.

Sömestr tatiline özel aktiviteler

MEB onaylı eğitimlerde 5-12 yaş arası çocuklar kodlama ve algoritmik düşünmeden robot tasarımına, 3D tasarımdan kodlamaya kadar farklı eğitimlere katılacaklar. Çocuklar ister 2 gün ister 1 hafta boyunca bu etkinliklere katılabilirler.

Sömestr tatiline özel aktiviteler

24 Ocak Salı ve 27 Ocak Cuma günleri 11.00 ile 13.00 saatleri arasında gerçekleşecek atölye çalışmasında çocuklar, Fransız sanatçı Felix Ziem’in Elmalar adlı natürmort eserinden ilham alan çocuklar, Meyveler Canlanıyor Atölyesi’nde kendi natürmortlarını tasarlıyor.  Etkinlik 4-6 yaş grubuna uygundur.

26 Ocak Cumartesi günü 11.00 ile 13.00 saatleri arasında çocuklar ilk önce “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisini gezicekler ardından Şapkam Çoraptan atölyesinde soğuk havada ne tür kıyafetler giyebildiklerini tartışıp, çorapları farklı şekillerde tasarlayıp şapka, eldiven ve atkı yapıcaklar. Etkinlik 4-6 yaş grubuna uygundur.

2 Şubat Perşembe günü 11.00 ile 13.00 saatleri arasında Mektup Arkadaşım atölyesinde katılımcılar, akıllı telefon, tablet, bilgisiyar ve e-posta olmadığı dönemde kartpostallarla haberleşmenin nasıl olduğunu öğreniyor. İstanbul-Rodos-Beyrut-Şam-İskenderiye-Kahire hakkında bilgi edinerek kendi kartpostallarını tasarlıyor. 4-6 yaş grubuna uygundur.

4 Şubat Cumartesi günü 14.00 ile 16.00 saatleri arasında düzenlenecek olan Doğanın Sesi Atölyesi’nde çocuklar, rüzgarın sesiyle doğanın keşfine çıkıyorlar. Ünlü Balkan Besteci Bella Bartok ve Kodaly’i şarkılarıyla tanıyan çocuklar, gündelik malzemeleri ve bedenlerini kullanarak doğayı tanımlayan sesler elde ediyor. 7-12 yaş grubuna uygundur.

5 Şubat Pazar günü 12.30 ile 14.30 saatleri arasında Gölge Oyunu adlı atölyede çocuklar, geleneksel gölge oyunlarından kuş, at, köpek ve kuğu gibi örnekleri denedikten sonra kendi gölge şekillerinden mizansenler yaratıyor. Atölye sonunda ise gölge oyunundan bir sahneyi anı olarak eve götürmek üzere kağıda çiziyorlar. 4-6 yaş grubuna uygundur.

Sömestr tatiline özel aktiviteler
Sömestr tatiline özel aktiviteler

Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, büyük ilgi gören “Mozart’ın Sihirli Dünyası” gösterisini yarıyıl tatiline özel bir kez daha sahneliyor. Klasik müzik seven ve keyifli vakit geçirmek isteyenlerle 22 Ocak Pazar günü Volkswagen Arena’da sahne alacak.

Sömestr tatiline özel aktiviteler

Sarkis Su İçinde Suluboya Atölyesi’nde 6-12 yaş arası çocuklar, eğitmen gözetiminde Sarkis’in su içinde suluboya tekniğini öğrenip kendi eserlerini yaratıyorlar. 21 Ocak Cumartesi günü 11.30 ile 12.30’da ve 28 Ocak Cumartesi günü 11.30 ile 12.30 saatleri arasında iki oturumu var. Bilet fiyatı 10TL.

Selfie Çiziyorum Atölyesi’nde 6-14 yaş arası çocuklar bu kez selfie çekmiyor, selfie çiziyor. Çocuklar ayna karşısında, farklı ruh hallerinin yüzlerine nasıl yansıdığını deneyimleyip kağıda aktarıyor. 21 Ocak Cumartesi günü 14.30 ile 15.30’da, 26 Ocak Perşembe günü 13.00 ile 14.00’da ve 2 Şubat Perşembe günü 13.00 ile 14.00 saatleri arasında üç oturumu var. Bilet fiyatı ise 10 TL.

Ailece Mozaik Atölyesi hafta sonu bir değişiklik yapıp ailecek bir atölyeye katılmanız için bir fırsat! Millefiori tekniği ile birbirinden renkli ve yaratıcı mozaikler hazırlayıp çocuklarınızla beraber eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. 7 Ocak Cumartesi günü 16.00 ile 17.30 saatleri arasında ki bu atölyenin ücreti ise 20TL (2 kişi yetişkin+1 çocuk).

Sömestr tatiline özel aktiviteler
Sömestr tatiline özel aktiviteler
Sömestr tatiline özel aktiviteler

Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde müzikli dans çocuk oyunu olan Karlar Ülkesi, çocuklara dostluğun önemini ankatırken doğa sevgiside aşılıyor. 30-31 Ocak’ta oynanacak olan bu oyun 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. Katılım ise ücretsiz.

Zorlu Performans Sanarları Merkezi’nde çocuklara hayal kurmanın ne kadar önemli olduğunu anlatan Lunapark Gezegeni, 4 yaş ve üzeri çocukların eğlenceli ve coşkulu zaman geçirmelerini sağlıyor. Müzikal bir atmosferde sergileniyor. Katılım ise ücretsiz.

Adana Optimum’da 30 Ocak- 5 Şubat tarihleri arasında her gün 13.00’ten 20.00’ye kadar düzenlenecek Emoji etkinliğinde populer emojilerin dev boyutlarda sergileneceği etkinlikte tırnak süslemeden, yüz boyamaya, oyunlardan rozetlere onlarca çeşitli emojiyle keyifli atölyeler minikleri ağırlayacak.

Kanyon 21 Ocak-5 Şubat tarihleri arasıda İstanbul Modern işbirliği ile Modern Hiyeroglifler Atölyesi’ni hayata geçiriyor. Kanyon, yarıyıl boyunca Kanyon Çocuk Sokağı alanında gerçekleştirilerek bu atölye ile çocukları, emojiler ve tarih öncesi zamana ait olan hiyeroglifler üzerinde karşılaştırmalı bir değerlendirmeye ve yaratıcı bir yorumlamaya davet ediyor. Etkinlik ücretsizdir.

Ankara Optimum, 20-29 Ocak tarihleri arasında her gün 12.00’den 13.00’e kadar gerçekleşecek Angry Birds etkinliğinde minikler devasa sapanlarla Angry Birds oynayıp, sürpriz hediyeler kazanıcak. 

Sömestr tatiline özel aktiviteler
Sömestr tatiline özel aktiviteler
Sömestr tatiline özel aktiviteler
Sömestr tatiline özel aktiviteler

Animals Musical perdelerini ilk kez Uniq Hall sahnesinde açıyor. 110 kişilik dev kadro, 22 Ocak ve 29 Ocak’ta seyircileriyle buluşacak. İnsan vücuduyla entegre olan dev hayvan kuklaları, kostümleri ve müzikleriyle her yaştan seyirciyi büyüleyici etkisinin içine alacak. Bugüne kadar yalnızca Londra ve Broadway’de sahnelenen oyun ilk kez Türkiye’de. Bilet fiyatları ise 20TL’den başlayıp 120 TL’ye kadar çıkıyor.

Sömestr tatiline özel aktiviteler

"Moana", her yaştan çocuğa hitap eden, Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde geçen heyecan dolu ve eğlenceli bir macerayı anlatıyor. Animasyonlu film bir zamanların güçlü yarı tanrısı Maui ile Moana’nın arkadaşlığı ve maceralarını konu alıyor. Film, 20 Ocak’ta vizyona girecek.

"Can Dostum", bir köpeğin hayatın anlamını sorgularken yaşadıklarını ve başına gelenleri anlatıyor. Her yaştan izleyiciye hitap eden bu filmde dostluk, sevgi ve hayatın amacı gibi kavramlara değiniliyor. Film 27 Ocak’ta vizyona girecek.

"Kabakçığın Hayatı", annesini kaybedince yetiştirme yurduna yerleşmek zorunda kalan bir çocuğu anlatıyor. Kendine Kabak lakabını takan çocuğun kendini keşfetmesini ve dost edinme sürecini anlatıyor.

 

 

Önceki ve Sonraki
Haberler