YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Gaz sancısına karşı I LOVE U masajı

Günlük olarak yapılan bebek masajı, ebeveynler için bebek ile bağ kurmayı sağlayan harika bir yoldur. Üstelik masajın kurulan sevgi bağının ötesinde kanıtlanmış fiziksel faydaları da var.

profil
Gebe ve Yeni Anne Eğitimcisi Medine Budak
24.01.2016
Gaz sancısına karşı I LOVE U masajı
Gaz sancısına karşı yapacağınız masaj, onu da sizi de rahatlatacaktır.

Bebeğinize her gün düzenli olarak yapacağınız masajın onun ne kadar hoşuna gideceğini tahmin edebilirsiniz. Ancak bebeğinize nazikçe yapacağınız masajın sadece psikolojik değil, kanıtlanmış fiziksel faydaları da var:

Bebeğin daha iyi uyumasını sağlar.

Kolik ve gaz sancılarını rahatlatır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Motor becerilerini geliştirir.

Zihinsel gelişimine katkıda bulunur.

Ancak masaj uygularken dikkat etmeniz gereken  şeyler de var. Mesela masaj sırasında elinizin kayması için bir bebek yağı kullanabilirsiniz. Ancak bu yağın bebeğin cildini tahriş etmeyecek bir bebe yağı olmasına dikkat edin.  Ayrıca hergün günde 2 veya 3 defa masaj yapabilirsiniz. Ancak bir seans  10-15 dakikayı geçmemelidir. Masajı yapacağınız odada ortam ısısı 22-26 derece arasında olmalıdır.Beslenmesinin üzerinden 1-1,5 saat geçmeden masaj yapmamakta fayda vardır. Bebeğin gerek zihinsel gerekse fiziksel gelişimine katkıda bulunan masaj teknikleri konusundaanne-babaların konunun uzmanı kişilerden eğitim alması uygun olacaktır. Masaj, alternatif tıpta tedavi yöntemlerinden birisidir ve uzman eller tarafından uygulanmaktadır. İşte size gaz sancısına karşı bebeğinizi rahatlatacak bir masaj önerisi...

Gaz Sancısına I LOVE U masajı:

·       Karın masajı, bağırsak hareketlerini hızlandırarak, sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler, gaz sancısı azaltır ve bebeğin rahatlamasını sağlar.

·       Yapılan her hareket, bağırsakların çıkış yönü olan saat yönüne doğru yapılır ve bebeğin karnının sol tarafında ve alt kısmında sonlanır.

·       İngilizce kelimelerin baş harflerinden esinlenerek, eller karında, önce sol tarafta yukardan aşağı doğru bir “I”harfi çizilir.

·       Sonra karnın üst tarafından bebeğin sağ tarafından soluna doğru ters bir “L”harfi çizilir.

·       Son olarak da bebeğin karnının sağ alt köşesinden başlanarak, sol alt köşede bitecek şekilde ters bir “U”harfi çizilir.

·       Bu manevrayı yaparken bebeğinize “Seni Seviyorum” demeyi unutmayın.

Önceki ve Sonraki
Haberler