YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuk gelişimine özel 5 rehber kitap

Çocuk gelişiminin doğum öncesinden ergenliğe kadar her evresine değinen çok sayıda kitap arasından ihtiyacınıza uygun olanı bulmak ve seçim yapmak zor geliyorsa, işte size temel noktalara değinen, bilimsel verilere dayanan, güvenilir kitap önerileri...

profil
Duygu Karaer
07.08.2018
Çocuk gelişimine özel 5 rehber kitap

Tuvalet eğitimi, oyuncak seçimi, uyku sorunları, kardeş kıskançlığı, beslenme gibi noktaları ele alıyor. Sevdiğim tarafı ise şu; sorunları, genel kurallara ve kalıplara göre değil, kendi çocuğunuza kulak vererek çözebilmeyi aşılıyor. Kitap, 2-8 yaş arası için kaleme alınmış. Yazarın, 0-2 yaşa yönelik ‘Bilinçli Bebek’ adlı bir kitabı da mevcut.

 

Çocuk gelişimine özel 5 rehber kitap

Yazarın dediği gibi, “Her insanın, derinde kendinden az çok gizlediği, içinde çocukluk dramının aksesuarlarının bulunduğu bir arka odası vardır.” İşte bu yüzden, anne ve baba olmak, kendi çocukluğumuza bilinçdışı bir yolculuktur aslında. Doyurulmamış ruhsal ihtiyaçlar, bastırılmış duygular anne rolüyle birlikte bilinçdışından yüzeye devinir. Hep söylediğimiz gibi, çocuk duyarlıdır; tüm bunları hisseder ve bir savunma mekanizması olarak kendi ihtiyaçlarını, duygularını anneye yüklemez olur. Bu kitap, ebeveynlerin bu yönde farkındalık geliştirerek, çocuğun ‘sahte benlik’ yerine, sağlıklı bir benlik geliştirebilmesinin yollarını anlatıyor.

 

Çocuk gelişimine özel 5 rehber kitap

‘Kusursuz’ ebeveyn olma çabası ne mutlu ki yavaş yavaş tarihe karışıyor. Günümüz anne babalarına mükemmel olmayı değil, kendi çocuğunun dilini anlayabilen, duyarlı ebeveynler olmayı aşılayan bu kitap; kıskançlık, otorite, zorbalık gibi konuların yanı sıra, boşanma, üvey anne/baba, tek ebeveyn olarak çocuk büyütmek gibi az değinilen kavramları da ele alıyor. Bir psikanalistin gözünden, kısa aile öykülerini dinlerken, anne babanın kullandığı işlevsiz yöntemleri ve yerine konabilecek verimli yolları öğrenmek mümkün. Akıcı anlatımı ve bol bol örneklere yer vermesi de bir diğer artısı. 

 

Çocuk gelişimine özel 5 rehber kitap

‘Bütün Beyinli Çocuk’ kitabından da tanıdığımız yazarın bir diğer eseri, ebeveynlerin kendi disiplin çerçevelerini kurmalarına yönelik öneriler verirken, çocuğun beyin gelişimine dair bilgileri de göz önüne alıyor. Özellikle öfke nöbetleri ve çatışmalar söz konusu olduğunda ebeveynlere sakinlikle durumun üstesinden gelmenin yollarını anlatıyor. Belirli bir durumda “Çocuğum neden böyle davrandı, bana bu davranışla ne anlatıyor?” gibi soruların cevaplarını nasıl bulacağınıza dair iyi bir rehber. 

 

Çocuk gelişimine özel 5 rehber kitap

Aile içi iletişim konusunda temel eserlerden biri olarak anılan bu kitap, bebeklikten ergenliğe kadar tüm yaş gruplarına hitap ediyor. Sorunların çözümünde davranışlardan çok duygulara odaklanmak ana fikrinden yola çıkarak, ödül ve ceza, günlük rutinler, kaygılar, cinsellik ve daha pek çok konuyu bulabilirsiniz. Üstelik birçok örnek ve uygulanabilir pratik öneriler içeriyor.

 

Önceki ve Sonraki
Haberler