YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Bebeğinizin ilk banyosunu erteleyin

Bebeklerin doğar doğmaz yıkandığı günler geride kaldı. Dünya Sağlık Örgütü bebeğinizin ilk banyosunun en az 6 saat, mümkünse 24 saat sonra yapılmasını tavsiye ediyor.

profil
Gebe ve Yeni Anne Eğitimcisi Medine Budak
10.01.2016
Bebeğinizin ilk banyosunu erteleyin
Hastanelerde bebeklerin doğar doğmaz yıkandığı sahneye hepimiz çok aşinayız… O zamanlar ne Bebek Dostu Hastane, ne Anne Dostu Uygulamalar, ne de verniksin faydalarından haberimiz vardı tabi!

Verniks mucizesi, hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde oluşur. Bebeğin cildini yaşadığı sulu ortamdan korur ve yeni deri oluşumunu kolaylaştırır.Verniks aynı zamanda bebeğin doğum kanalından kayar gibi geçerek dünyaya gelmesine yardımcı olur.Bu kadarını galiba biliyordunuz…Asıl mucize, doğumdan sonraki süreçte kendini gösteriyor. Bebeğin vücudunu kaplayan Verniks, beyaz ya da sarımsı, bazen tüm vücudu kaplayan, bazen sadece kıvrımlı bölgelerde olan bu tabaka yağ ile krem arası bir kıvamdadır.Doğumda bebeğin termal (ısı) düzenlemesine katkı sağladığı yönünde bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Aynı zamanda doğumdan sonra bebeğin cilt yüzeyinin dış dünyaya adaptasyonunu sağlar.

Pekiyi, neden bu kadar önemli bu verniks? Bebeği yıkamamıza gerçekten engel mi?

İşte verniks mucizesi!

·        Antioksidan

·        Antimikrobiyal

·        Nemlendirici

·        Yara iyileştirici

·        Doğal cilt temizleyici

Bu özellikleri içeren ve üstelik bebeklere hiçbir zararı olmayan doğal bir krem olduğunu söylesem... Bebekleriniz için her şeyin en iyisini isteyen anne-babalar, bu ürünü hemen almak ve bebeklerinize kullanmak isteyebilirsiniz. Bütün çabamız onların iyiliği için değil mi zaten? İşte bu mucize, bebeğin vücudunda doğal olarak bulunan bu kremsi verniks, bebeğin vücudunda emildiğinde bütün bu faydaları “doğası gereği” sağlayacağı için bebeğinizin banyosunu geciktirin! En azından 6 saat! Mümkünse 24 saat…

 

Kaynak: Dünya Sağlık Örgütü Pregnancy, Childbirth, PostpartumAndNewbornCare, A Guide ForEssentialPractice

 

Önceki ve Sonraki
Haberler