YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

5 adımda çocuklar kendi kendine giyinmeyi öğreniyor

Çocuğunuzu giydirirken hiç düşündünüz mü, o sırada giyinmeyi öğreniyor mu acaba? Yoksa siz bu konuda bir engel mi teşkil ediyorsunuz? Eğer çocuğunuza, giyimle ilgili, yaşının gerektirdiklerini öğretmezseniz, okul çağına geldiğinde hem kahvaltısını hazırlayıp, hem de onu giydirmek zorunda kalmanız konusunda şikayet edemezsiniz. Şehrin Çocuk Hali, buseterim.com.tr için özel bir rehber hazırladı.

5 adımda çocuklar kendi kendine giyinmeyi öğreniyor
Motor yetenekleri gelişmekte, çevresine merakı artmakta ve “kendim yapabilirim” güveni oluşmakta olan bebeğiniz için size basit görünen birçok şey, tam bir macera unutmayın.

Başlamadan önce minik bir tavsiye, çocuklar çabuk öğrenseler de ilk defa deneyecekleri fiziksel şeyleri hemen yapamayacaklardır. Bir fermuarı mı çekmesini bekleyeceğim, kendim yapıveririm ne olacak diye düşünmeyin. Ona zaman ve alan tanıyın.

Fermuar

Düğmeler, kancalar söz konusu olduğunda fermuar nedir ki? Fermuar indirmesi bir çocuk için gayet kolayken, çekmesini hemen öğrenemeyebilir. Bunu birlikte başaracağınız bir hedef gibi hissetmesini sağlamak için 2 yaşına kadar fermuarı siz çekin ama bırakın kendi indirsin. Birkaç ay sonra fermuarın uçlarını siz kavuşturduktan sonra bırakın artık yukarı çekmeyi o denesin.

Ayakkabı

Öncelikle giyip çıkarması kolay ayakkabılar aldığınızdan emin olun. Bağcıktan uzak durun. Bir süre sonra sesini duymak istemeyeceğiniz bantlı ayakkabılara hazırlanın. 2 yaş civarı önce kendi ayakkabılarınızı nasıl giydiğinizi gösterin. Sonra ona ayakkabı giydirirken nasıl önce ayağının önünü yerleştirdiğini, sonra arkadan tutup ayağına oturttuğunu söyleyerek fark etmesini sağlayın. 3 yaşına geldiğinde artık tek başına deneyebilir. Yere oturarak öğrenmesi daha kolay olacaktır.

Pantolon

Aynı fermuar gibi, pantolonu indirmek de giymekten daha kolaydır. Bu işlemi kolaylaştırmak için beli lastikli ve bol modeller tercih edin. Başlarda pantolonu giyebilmesi için paçaları onun siz tutun ama yukarı çekme işini ona bırakın. Öğrenebilmesi için çok pratik yapması gereken ama özellikle tuvalet eğitimi çağındaki çocuğunuza bunu öğretirseniz çok rahat edersiniz.

Üst Parçalar

3 yaşına yaklaşırken tişört, kazak gibi üstleri kendi giymeye başlayabilir. Yine bol modeller seçin. İlk başlarda bir ayna kullanmanızda fayda var. Giymesi için verdiğiniz tişört alın hizasındayken tutup kendisinin çekmesine izin verin. Kolları dışarı doğru gererek kollarını sırayla buralardan geçirmesini isteyin. Bu işlemi oyuncak bir bebek ya da ayıda denemesini isteyebilirsiniz.

Ve Düğmeler

En zorunu sona bırakın, düğme iliklemek en zor giyim becerilerinden biridir. 4 yaşına kadar bekleyebilirsiniz. Büyük düğmeli giysiler aldığınıza dikkat edin. Bir eliyle düğmeyi diğer eliyle iliği tutması gerektiğini ve aradan geçireceğini söyleyin. Böyle bir işlemi kelimelere dökmek size tuhaf gelse de onun öğrenmesi açısından çok önemlidir. Hatta düğme ilikten geçerken bunu dahi dile getirebilirsiniz. İlk başlarda ilikten geçirme konusunda yardım edebilirsiniz. Daha sonra yine bir oyuncak üstünde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Hazırlayan: Şehrin Çocuk Hali, Stil Danışmanı ve Moda Editörü Zeynep Erkan 

Önceki ve Sonraki
Haberler