MODA - ÜNLÜLER Murat Boz'un sahne stili: Dozunda iddia Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'ndaki konserinde sadece performansı ile değil kostümlerinin şıklığıyla da konuşuldu Murat Boz. Sahnede onu bir kez daha parlatan tarzını, styling'ini hazırlayan İpek Ersoy anlattı.
profil
BT Ekip
13.09.2016
Murat Boz'un sahne stili: Dozunda iddia

Tüm sanatçılar için özeldir Harbiye Sahnesi. Murat Boz da ilk defa hayranları ile bu sene o sahnede buluştu. Konser tabii ki harikaydı! Yüzlerce müziksever bir arada sürprizlerle dolu bir şov izledi, keyifli bir akşam geçirdi. Konserde zaten mest olduk, bizim merak ettiğimiz ise biraz daha  hazırlık süreci aslında. Sahnede bu kadar kusursuz görünmek için seçilen kıyafetlerin hikayesi nedir?

Tam 5 yıl aradan sonra çıkan “Janti” albümü ve ilk Harbiye Açık Hava konseri… İki ayrı heyecanı aynı sahnede buluşturmalıydık. İlk çıkış parçamız “Janti” dinamik ve adı gibi ihtişamlı bir look uyandırdı gözümüzde. Hayal ettiğimiz görünüme Janti'nin sözlerinin içinde geçen kara, siyah ve beyaz vurgusunu ekledik. Ancak konu sahne olunca kıyafeti bağımsız düşünemezsiniz; saç, makyaj, mekan, dekor, ışık, hava durumu, devamındaki parçalarla uyum, hepsi bir bütün. Sahne Murat'ın ışığını saçmalıydı ama bu efekti taş ya da metal malzemeler kullanarak yaptığımızda kostümün ağırlığı nedeniyle hem hareket kabiliyeti kısıtlanacak hem de yaz olduğu için daha ilk parçada çıkarıp atmak isteyecekti. Ekibimiz için her zaman önceliğimiz Murat'ın taşıdığı kıyafetin içinde rahat etmesi. Bu nedenle taş yerine ışıkta parlayan reflektör sticker uygulamalı, gümüş üçgen pleksilerin işlendiği ve aynı zamanda özel terletmez astar kullanılan ceketli kombinimizle açılışı yaptık. Konserin 2. yarısında ise Murat'ın farklı tarzlarda seslendirdiği şov ağırlıklı parçalara uygun, kolları açıkta bırakan, eldiven detaylı, kontrast bir kombin seçtik. Kısacası Janti'nin elegant havası, Harbiye'nin iddialı ve eğlenceli ruhuyla buluştu.   

Murat Boz'un sahne stili: Dozunda iddia
Murat Boz'un sahne stili: Dozunda iddia
Murat Boz'un sahne stili: Dozunda iddia

Murat Boz’un tercihleri genel olarak hangi anahtar kelimelerden ilerliyor? Stilinde risk almayı seviyor mu? İddialı parçaları sever mi? 

Anahtar kelimeleri: siyah, rahat, fit. Risk yerine detaylarda yenilikçi parçalarla denge kurmayı tercih ediyor. Stil DNA'sını 90'ların rahat kesimleri, metalik efektli toplar, flannel gömlekler, deri triko detaylı özgün parçalar oluşturuyor. Yaptığımız her işe çok alternatifli hazırlanıyoruz. Bunların arasında yerine göre iddialı yerine göre günlük kıyafetler bulunuyor. Giydiği parçanın o günkü ruh haliyle örtüşmesi ve ayrıca fonksiyonelliği çok önemli. Üst üste çıktığı konser ya da program yoğunluğunda moduna göre değişiklikler yapabiliyoruz. Çünkü doğru olan; kıyafetle birlikte o ruhu da taşıması.  

Murat Boz'un sahne stili: Dozunda iddia
Murat Boz'un sahne stili: Dozunda iddia

Sahnede de olsa asla giymem dediği şeyler var mı? Bunların yanında hit parçaları var mı?

Asla giymem dediği parça polo yaka tshirt. Stilinin hit parçası ise vazgeçemediği siyah tshirt ve kazakları. Ayakkabılarına gelince galalar dışında takımın altına bile spor ayakkabı giymesi, ne istediğini bilen ve arkasında duran bir karaktere sahip olduğunun göstergesi.   

Murat Boz'un sahne stili: Dozunda iddia
Murat Boz'un sahne stili: Dozunda iddia

Katıldığı davetlerde, televizyon programlarında giydiği parçalar ile zaten çok beğeniliyor her zaman. Janti albümüyle birlikte bir tarz değişikliğine gidildi mi? Yoksa stilini aynı çizgide tutmayı mı tercih ediyorsunuz?

Murat'ın çalışma alanının müzik, televizyon ve sinema gibi farklı disiplinlere yayılmış olması, görünümü üzerinde değişiklik yapmayı doğuruyor. Sinema karakterindeki Murat Boz, jüri koltuğundaki Murat Boz, sahnedeki Murat Boz… Hepsi yer, mekan, zaman değişikliğine bağlı olarak birbirinden farklı. Janti albümü de aynı şekilde, günlük kıyafetlerin aksine şık ve elegan takımların vurgulandığı kostümlerden ilham alıyor. Ancak birbirlerinden farklı olsalar da aslında stil değişmiyor, aynı çizgide devam ediyor. Örneğin albüm çekimlerinde kullandığımız Tom Ford takım. Detaylı incelendiğinde fit kalıbı, üzerindeki gizemli kaz ayağı deseni, özel yakası ve tartışmasız dikişiyle yine çok bağırmak yerine detaylarla öne çıkan bir görünüme sahip. Aynı durum taşığı günlük bir parça için de geçerli. Dümdüz bile olsa mutlaka her kıyafetinde ya kalıp, ya kesim, ya volüm ya doku üzerine bir detaya yer veriyoruz. Bunu bir defile gibi düşünebilirsiniz, sunulan parçalar farklılık gösterse de tema bütününde tek bir hikayeden gelir. Bizim hikayemiz de tek bir stil mottosuyla 'dozunda iddia'.

Murat Boz'un sahne stili: Dozunda iddia
Murat Boz'un sahne stili: Dozunda iddia
Önceki ve Sonraki
Haberler