MODA - TRENDLER

90'lara yolculuk

90’ları nasıl hatırlarsınız bilmiyorum ama günümüz modasına bakacak olursak o kadar da geçmiş sayılmaz değil mi?

profil
Buse Terim
12.08.2015
90'lara yolculuk
Dönem modalarında bu haftaki konuğum 90’lar modası. Çünkü 90lar gerek trendleri gerek de ikonları ile oldukça moda dünyasına etkisi olmuş bir dönem. Madonna’nın Kate Moss’un gündeme oturduğu dönemler örneğin. Ve de o şimdilerde üstümüzden eksik etmediğimiz crop top denilen kısa üstlerin…

90larda neler yaşandı diye şöyle bir bakacak olursak dediğim gibi kup şeklindeki büstiyerleri ile ilk sırada Madonna var. Genç kızken aşık olduğumuz Spice Girls de bu döneme tarzlarıyla da damga vuran müzik gruplarından. Kate Moss ise ilk defa Calvin Klein için kampanya yüzü olmuştu. Winona Ryder dönemin en ünlü stil ikonlarındandı ve en ilginç olaylardan biri Tom Ford Gucci’ye geçtikten sonra marka iflasın eşiğinden dönmüş ve satışları yüzde 90 artmıştı. Friends dizisiyle ünlenen Jennifer Aniston’ın saç kesimi oldukça popülerdi ve hatta insanlar kuaföre gittiklerinde “Rachel kesiminden istiyorum” diyorlardı.

90'lara yolculuk
90'lara yolculuk
90'lara yolculuk
90'lara yolculuk

90'ların en popüler trendlerine bakarsak boynu saran choker adındaki sarmal kolyeler, kısa üstler ve Birkenstocklar var. Sanırım hiçbiri size yabancı gelmedi çünkü evet bunların hepsi bugün de oldukça moda. Ayrıca rengarenk giyinmek hatta “ne istersen giy” dönemin felsefesiydi.

Biker bot dediğimiz botlar özellikle etek ve elbise altlarına giymek de o zamanlardan günümüze kalanlar arasında. Oduncu gömlekleri ve deri ceketler de…

90'lara yolculuk
90'lara yolculuk
90'lara yolculuk

Şimdilerin çiçekli mini elbiseleri ve özellikle son zamanlarda ayağımızdan eksik etmediğimiz jelly denen rengarenk sandaletler de aslında 90lar da oldukça modaydı. Dönemin ikonları o çiçekli elbiseleri grunge tarzda kombinliyorlardı.

90'lara yolculuk

Koyu renk rujlar, ara ara örülen saçlar, tamamen dağınık özensiz duran dalgalar ve tepeden kalın lastikle toplanan saçlar 90’ların popüler saç ve makyajlarındandı. Özellikle dağınık dalgalar şu anda da gündemde olan saç modeli. 

90'lara yolculuk
90'lara yolculuk
Önceki ve Sonraki
Haberler