MODA - ALIŞ - VERİŞ Koşu ayakkabısı almadan bilmeniz gereken 5 şey Sonunda o büyük kararı verdiniz! Artık siz de hayatınıza biraz hareket katmak için temiz havada koşmayı planlıyorsunuz. Tek ihtiyacınız olan rahat kıyafetler ve doğru bir koşu ayakkabısı. Peki koşu ayakkabısı seçerken sakatlanmanızı önlemek için dikkat etmeniz gereken noktaları biliyor musunuz? İşte sizin için derlediğimiz öneriler...
profil
BT Ekip
12.06.2016
Koşu ayakkabısı almadan bilmeniz gereken 5 şey

1. Yarım beden büyük alın.

Günlük kullandığınız spor ayakkabılarınız ayağınıza tam oturuyor olabilir. Ancak koşu için kullanacağınız ayakkabıların yarım numara büyük olması her zaman daha iyi olacaktır. Böylelikle, ayakkabının ucuyla ayak parmaklarınızın arasında hareket boşluğu oluşacaktır. Bu boşluk, ayak tırnaklarınızın kırılmasını, ayak parmaklarının zedelenmesini büyük bir oranda engelleyecektir.

2. Ayakkabınızın çok sıkı olmadığından emin olun.

Ayakkabının üst veya alt kısmında bir sıkışma hissetmemelisiniz. Ayak tabanınızdaki kıvrım ile ayakkabının kıvrımı rahat bir biçimde bir birine paralel olmalıdır.

3. Taban desteğine önem verin.

Ayağınızın şekli alacağınız ayakkabıyı belirlemede çok önemlidir. Örneğin  ayaklarınız düz tabansa, ayak tabanınıza daha fazla destek sağlayan bir koşu ayakkabısı seçmelisiniz. Doğru bir destek oranıyla koşarken sakatlanma riskini engelleyebilirsiniz. Ayak türünüzü belirledikten sonra, ayakkabınızı alacağınız mağazadaki görevliden destek miktarı konusunda fikir alabilirsiniz.

4. Hafif ayakkabı her zaman iyi bir şey değildir.

Birçok kullanıcı minimal ve yokmuşçasına hafif ayakkabılara bayılıyor. Fakat bir ayakkabının hafif olması demek, tabanında yeteri kadar destekleyici sünger olmaması ve tabanı fazlasıyla yere yakın bir ayakkabı demek. Böyle bir ayakkabı kullanmak istiyorsanız; öncelikle koşu yapacağınız zemini gözden geçirin ve ayağınıza bu ayakkabılara alışması için zaman tanıyın.

5. En önemlisi: Konforunuzu her zaman önce gelir.

Konforunuz her zaman en önemli önceliğiniz olmalı. Almadan ayakkabının konforunu ölçmek istiyorsanız, mağaza içinde küçük koşular yapabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler