MODA - ALIŞ - VERİŞ Aşırı alışverişten korunma tüyoları İçinizdeki alışveriş canavarını durduramayanlardan mısınız? Yazarımız Özge Vural, ihtiyacınız olan parçaları en doğru şekilde, kredi kartı limitinizi zorlamadan almanın ipuçlarını buseterim.com.tr okuyucuları için yazdı.
Aşırı alışverişten korunma tüyoları

Ah o kredi kartları yok mu? Hiç para harcamıyoruz gibi değil mi? Nedenini hemen açıklayayım. Çünkü kredi kartı kullanmak nakit paraya göre biz tüketicilerde daha az endişe uyandırıyormuş. Parayı cüzdandan çıkartmak ise, alışveriş yapma isteğini uyaran bölgeleri etkiliyor ve  bu isteği yüksek oranda azaltıyor. En azından denemekte fayda var.

Aşırı alışverişten korunma tüyoları

Şu anda işinizi gücünüzü bırakıp, kendinize bir alışveriş listesi hazırlayın desem, kendimden biliyorum, an az iki saat sürer. Bu yüzden çok uzun zamandır uyguladığım bir taktiği sizinle paylaşmak istiyorum. Önceden alışverişe çıkmadan nelere ihtiyacım olduğunu düşünmeden istediğim parçaları kafama yazardım ve onları alana kadar saatlerce dolaşırdım. Şimdi ise, kafamda bir look oluşturup neyin eksik olduğunu düşünüyorum ve sadece o parçaya odaklanıyorum. Kaliteli tek bir parçayla sayısız kombin üretebilirsiniz, yeter ki o parça gerçekten ihtiyaçlarınızı karşılayacak doğru ürün olsun.

Aşırı alışverişten korunma tüyoları

Uzmanlar bir şeyi alma kararımızın yaklaşık 2.5 saniye sürdüğünü söylerken sizden çok şey istediğimin farkındayım. Peki ne yapmalı? Uzun bir alışveriş turundan sonra, hiçbir şey almadan mağazadan çıkın. Kendinize on dakikalık bir kahve molası verin. Emin olun geri dönmüyorsanız o parçaya ihtiyacınız yok demektir.

Aşırı alışverişten korunma tüyoları

Bazı insanlar alışverişe tek başına çıkmayı sevmezler. Ben onlardan değilim. Tamam belki en yakın arkadaşım Dilay olabilir. Fakat iki kişiden fazla alışverişe çıkıyorsanız, o zaman yorum ve önerileri de açık olmanız gerekir. Aslında çok beğenmediğiniz bir elbiseyi, arkadaşlarınız çok yakıştı dediği için almışlığınız vardır. Ben gardırobuma elimi attığımda bazen hala etiketi kesilmemiş bir şeyler buluyorum. Bunun sebebi üçüncü kişi olabilir mi?

Aşırı alışverişten korunma tüyoları

Genelde renkli giyinmeyi sevmem dediğim bir gün gardırobuma baktığımda yüzde yetmişinin pembeler, maviler, beyazlar olduğunu gördüm. Peki araştırmalara göre, canlı renklerin satılma oranının daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Aman 2,5 saniyelik mutluluklar sizi sonrasında pişman etmesin!

Aşırı alışverişten korunma tüyoları

Bazen dikkatimi çeker, işim dolayısıyla mağazadaki son tüketicinin alışveriş alışkanlıklarını gözlemlerim. Hangi parçalar daha çok ilgi görüyor, nasıl kombinler daha çok satıyor gibi… Bazen ise arkamdan şöyle bir ses gelir “hadi alacaksan al”, “ben kapıda bekliyorum!”. Bu sanırım çoğumuzun başına gelmiştir. Sevgili, eş ya da alışverişten zevk almayan arkadaşlar sürekli size baskı yaparak yanlış karar vermenizi etkileyebilir. Benden söylemesi.

Aşırı alışverişten korunma tüyoları
Önceki ve Sonraki
Haberler