İYİ HİSSET - SAĞLIK

Yaz aylarında bekleyen tehlikeler

Yaz ayları parlayan güneş, deniz havuz ve seyahatleri beraberinde getirirken nemli ortam vajinamızda değişikliklere sebep olabilir. Op. Dr. Arzu İlknur Özdemir Aydoğdu, yazın enfeksiyona yol açan durumlardan korunmanın yollarını yazdı.

profil
BT Ekip
19.07.2018
Yaz aylarında bekleyen tehlikeler

Artan nemli ortam zaten vajinada yaşayan mantarın daha fazla çoğalmasını tetikleyip vajinal enfeksiyonlara yol açabilir.

Hadi bu durumlar yüzleşelim çünkü hiçbirimiz güzel yaz mevsimi süresince planlarımızın bu nahoş durumlar bozulmasını istemeyiz.

Bu nedenle aşağıda önereceğim küçük ipuçlarını kulağınıza küpe yapın.

1. Islak çamaşırlarınızı ve mayolarınızı denizden, havuzdan çıkar çıkmaz değiştirin. Ayrıca yazın spor sonrası da daha fazla terleniyor, terli taytlarla da fazla zaman geçirmeyin. Nemli, terli ortam mantar üremesini arttırır ve kaşıntı, yanma gibi tatsız durumları başlatır.

2. Pamuklu ve keten çamışırlar tercih edin. Biliyorum ipeksi çamaşırlarla daha güzel ve iyi hissediyorsunuz. Ancak bu çamaşırlar lateks içeriyor. Hem kötü koku hem de mantarla yüz yüze kalmanız içten değil. Günümüzde çok daha şık ve kullanışlı penye çamışırlar artık üretiliyor.

3. Vajinal duşlarda ve parfüm içeren hijyenik ürünlerden uzak durunuz. Bu ürünler anlık olarak iyi hissettirir ama daha kötüsüyle karşılaşabilirsiniz. Yazın spor yaparken sentetik ürünler giymekten, vajinal duşlar ve parfümlü genital bölge spreylerinden, mendillerden uzak durmakta fayda var. Tüm bu ürünler vajina florasını bozarak istenmeyen akıntı, kötü koku gibi durumlara neden olabilirler. Bu ürünler öyle enfeksiyon oluşturabilir ki bazı enfeksiyonlar rahim ağzı ve rahime dek yükselebilir.

4. Pedlerinizi ve tamponlarınzı sık değiştirin. Yaz döneminde özellikle daha sık değiştirmek çok önemli. Tabii ki havuz ve denize tamponla girilebilir ama her zaman öncelikli tercih deniz olmalıdır. Ve çıkar çıkmaz tampon değiştirilmesi gereklidir. Her durum yine mantar enfeksiyonunu tetikleyebilir.

5. Mantar enfeksiyonun zaman geçmeden tedavi edilmeli. Eğer mantar olmuşsanız hemen doktorunuza başvurup en kısa sürede tedaviye başlayın.

6. Prebiyotik gıdalar (yoğurt, kefir, eski peynir) tüketmek. Vücudun doğal dengesinin korunması ve eksiklerin giderilmesi için beslenme programında prebiyotik ve probiyotik gıdaları tüketmekte fayda var.

7. Havuz öncesi ve sonrasında idrar yapmak da öneriler arasındadır. Bu idrar yapma, ilişki önce ve sonrasında da önerilmektedir.

Önceki ve Sonraki
Haberler