İYİ HİSSET - SAĞLIK

İyi bir ilişkinin temelleri nasıl atılır?

Yönetici & İlişki Sistemleri Koçu Miray Demirer Acar, iyi ve sağlıklı bir ilişki kurabilmek için bizleri iç dünyamıza bir yolculuğa çıkarıyor.

profil
BT Ekip
05.10.2018
İyi bir ilişkinin temelleri nasıl atılır?

Hayatımız boyunca kurduğumuz en uzun ilişki, kendimizle kurduğumuz ilişkidir. Kendinizle ne kadar güzel bir ilişkiniz var ise, çevrenizle kurduğunuz ilişkilere de yansıması o şekilde olacaktır.

Etrafınızda olan bitenden sürekli şikayetçi, ne olursa olsun memnun olamaz dediğiniz insanlar var mı? Ya da ağzından hiç hayırlı bir laf çıkmaz dedikleriniz? Veya her şeye bir kulp bulan, sürekli eleştirel tavırlarıyla etrafa negatif enerji yaydığını düşündükleriniz?

Emin olun, bu insanların size söylediği kötü sözler olsa bile, dikkatli dinlerseniz aslında bu sözlerin, kendi iç dünyalarından yükselen yardım çığlıkları olduğunu göreceksiniz.

Çünkü Spinoza’nın söylediği gibi “Paul’un Peter hakkında söyledikleri, aslında Peter’den çok Paul’ü tanımamızı sağlar”.

Yardım çığlıkları… Fark edilmek, affedilmek, beğenilmek, şefkat görmek, ilgi beklemek, yeterli hissetmek, mutlu edilmek… Kısacası, her canlının tek ihtiyacı olan duygu… SEVGİ…

Böyle bakınca bunların hepsi dışarıdan karşılanması gereken bir ihtiyaç gibi görünse de, aslında tam tersi.

İyi bir ilişkiniz olmasını istiyorsanız, tüm bu ihtiyaçlarınızı kendinize “kendiniz” vererek başlamalısınız:

  • Kendinizi fark edin! Güçlü yönlerinizi, duygularınızı, kırılgan olduğunuz zamanları, mutluluktan uçtuğunuz anları… Dinleyin kendinizi, size sizden daha iyi gelecek bir çare yok. Üzgünseniz bunun sebebini bulmaya çalışın, sahi tam olarak neye üzülüyorsunuz? Başkalarının size yaptığına mı yoksa onları neden hayatınızda önemli bir yere koyduğunuza mı?
  • Kendinizi affedin! Neden diye kendinizi yiyip bitirmeyi bir kenara bırakın çünkü pişmanlık duygusu da bizim yarattığımız bir duygu. Yine o ana dönüp, o şartlarda olsaydınız, aynı siz, aynı kararı verecekti. Affetmek geçmişinizi değiştirmez ama geleceğinizi kesinlikle değiştirecektir.
  • Kendinizi beğenin! Fiziğinizle, aklınızla, kalbinizle olduğunuz gibi özel, olduğunuz gibi değerlisiniz. Bir ayda 10 kilo almanız, yüzünüzde bir sivilce çıkması sizden ne götürebilir ki?
  • Kendinize şefkat gösterin! Her yaptığınız mükemmel, her söylediğiniz anlamlı, her işiniz başarılı olmak zorunda değil. İnsanız, hata yapmadan öğrenme şansımız yok, hep hatırlayın.
  • Kendinize ilgi gösterin! En çok dışarıdan beklediğimiz şey ilgi… Peki ne kadar kendimize veriyoruz? Biz kendimizle ilgilenmezsek, kendi kendimize vakit geçirip, kendimizi şımartmazsak, kendimizi bunlara değer görmezsek, karşımızdaki kişilerden beklemek biraz abes olmaz mı?
  • Kendinizi sevin, ama ÇOK SEVİN!

Unutmayın, hayata güzel bakmanın tek yolu kendinizden geçiyor.

İyi ki varsınız!

Önceki ve Sonraki
Haberler