İYİ HİSSET - SAĞLIK Çift terapisi hakkında merak edilenler Çift terapisi olarak da bilinen evlilik danışmanlığına hangi aşamada başvurulmalı? Bu danışmanlıktan fayda görmek için neler göz önünde bulundurulmalı? Uzman Klinik Psikolog Durul Mert sorularımızı yanıtladı.
profil
Uzman Psikolog Durul Mert
26.03.2019
Çift terapisi hakkında merak edilenler

Evlilik danışmanlığı ancak çiftler birlikte katılınca mı sonuç verir?
Eşler çoğunlukla birlikte başvuruyorlar ama eşlerin tek tek başvurduğu durumlar da olmuyor değil tabii ki. Ofisimize tek başına gelen kişilerin çoğunluğu kadınlardan oluşuyor, zaman zaman da olsa erkekler de tek başlarına geliyorlar. Fakat bizim isteğimiz eşlerin birlikte gelmelerinden yana çünkü ilişki sorunu iki kişilik bir sorundur ve bunun birlikte çözümlendirilmesi gerekir. 

 

Genel olarak baktığımızda eşlerin en önemli anlaşmazlıkları nelerdir?
Bize olan başvuruların çoğunluğunda eşler, "biz birbirimizi anlayamıyoruz, konuşamıyoruz, birbirimize tahammül edemiyoruz, iletişim kuramıyoruz ve bu nedenle de anlaşamıyoruz" diyorlar. Bütün bunlar da bize en büyük sorununun iletişimsizlik olduğunu gösteriyor.

 

Evlilik danışmanlığında problemlerin üstesinden gelmek için nasıl bir yöntem izlenilmektedir?
İlk yaptığımız şey çiftleri tanımak oluyor. Kişilik özellikleri, iletişim tarzları, ilişkilerinin tarzı, evlilik öncesindeki hikayeleri gibi soruların yanıtlarını bulmaya çalışıyoruz. Eşlerle birlikte görüştükten sonra görüşmelere tek tek devam ediyoruz. Bireylerin bu evlilikle ilgili yalnız bize aktaracakları duyguları var mı diye anlamaya çalışıyoruz. Bütün bunların ardından hangi alanda sorun yaşıyorlarsa buna yönelik çalışmalar yapıyoruz. Sorun olan davranışa yönelik duyguların olumluya çevrildiği, birbirlerine daha uygun davranışların geliştirilmesi bakımından özel çalışmalar yapıyoruz. Tek başına her birey için bu yöntem olmayabilir, yaklaşım yöntemleri çok çeşitlidir. Bazen ilişkileri dışında kişilerin kendi bireysel sorunları da olabiliyor. Bu alanda da bireysel sorunlarını çözme konusunda yardımcı oluyoruz. 

 

Evlilik danışmanlığında yegâne amaç sadece ilişkiyi kurtarmak mı?
Bizim ilk amacımız kişilerin arzu ettiği sağlıklı bir yaşam biçimini onlara sağlamak. Bazen bize "ilişkimizi kurtarmak istiyoruz" diye gelen çiftler sonuçta boşanmanın kendileri için daha uygun olduğunu görebiliyorlar. Bu noktaya dikkat çekmek istiyorum ‘görebiliyorlar’ diyorum; bunu biz böyle söylüyoruz demiyorum. Yani burada dikte edilen direkt bir yönlendirme kesinlikle olmamaktadır. Ayrılma kararını sadece onlar verebilirler, biz onlar adına bu kararı veremeyiz. Bizim yaptığımız ‘lişkide neler yaşanıyor, potansiyeller nedir, bu ilişkiyi kurtarmak için olumlu potansiyelleri var mı, bunu ne kadar kullanabilirler ve bunun üzerinde ne kadar sağlıklı gidebilirler’ gibi konuları görmelerinde yardımcı olmak.

 

Çift terapisi boşanma aşamasında nasıl sonuç veriyor?
Boşanma öncesinde de başvurular olabiliyor. Bunlar genelde bu çalışmaya son bir umut olarak bakıyorlar. Ama artık karar verme aşamasında bize başvurduklarından bizim onların üzerinde etkimizin olması oldukça düşük oluyor. Boşanma arifesindeki kişiler bize başvurduklarında belki evliliklerinin mutlu bir şekilde devam etmesini sağlayamıyoruz ama boşanmanın daha kolay, daha sorunsuz olması ve yıkıcı tutumlar içermemesi açısından yardımcı oluyoruz. Eğer arada bir de çocuk varsa sorunların çocuk üzerinden aktarılması ve burada çocuğun ciddi zarar görmesi söz konusu olabiliyor. Bu duyguların farkına varılıp, daha yapıcı, daha olumlu davranışlarda bulunmaları açısından da eşlere yardımcı olabiliyoruz.

 

İlişkileri yolunda gitmeyen çiftler için tavsiyeleriniz var mı?
Evlilik sorunlarına yaklaşırken çiftler, "bunlar bizim sorunlarımız, bir başkasını ilgilendirmez, biz yetişkin, aklı başında insanlarız, biz bu sorunları çözemiyorsak, bir başkası bize nasıl yardımcı olabilir?" gibi yanlış yaklaşımlarda bulunabiliyorlar. Oysa ki insan kendi içinde bulunduğu soruna objektif yaklaşmakta çok zorlanır. Daima sübjektif algılarıyla hareket eder, duygusal yaklaşır. Bu durum da tamamen insanın doğasında olan bir şeydir. Bu nedenle evliliğinde sorun yaşayan çiftlere, ilişkilerine daha objektif açıdan bakabilecek insanlardan yardım almalarını öneriyorum. Mutlaka bir çıkış yolu olabiliyor. Eğer sorun çözülmeyip, sürüp giderse duygusal sorunlar, olumsuz duygular daha çok birikir. Ve sorunu daha çözümsüz hale getirir. Yol yakınken çözüm yoluna gidilmesi bizim işimizi de onların yaşamını da daha çok kolaylaştırır. Daha huzurlu hale gelirler diye düşünüyorum…

Önceki ve Sonraki
Haberler