GÜZELLİK - SAÇ

Saçlarınızı elektriklendiren 8 kötü alışkanlık

Saçınız düz ya da kıvırcık olsun nemli havalarda sıkça elektriklenmiş saç sorunuyla karşılaşırız. Bu durum sadece nemli havayla değil günlük rutinimizin içinde yaptığımız bazı alışkanlıklarla da alakası olabilir. Saçlarınızı elektriklendiren 8 kötü alışkanlığı ve çözümlerini sizler için yazdık.

profil
BT Ekip
19.07.2016
Saçlarınızı elektriklendiren 8 kötü alışkanlık

1. Saçı yanlış sıcaklıkta kurulamak

Küçük bir detay gibi gelse de saçınızı çok sıcak veya soğuk suda durulamak çok şey değiştirebilir. O zaman doğru sıcaklık nedir? Soğuk suyla durulamak saç derinizi sakinleştirir. Bu durum her bir saç telini etkiler. Saçınızı sıcak su ile yıkasanız bile son bir dokunuşlar soğuk su ile durulamak saçınızı daha kontrol altında tutacaktır.

2. Saç kurutma makinesinin parçalarını kullanmamak

Saç kurutma makinenizin parçalarını her zaman kullanın. Bu parçalar, saç kurutma makinesinden gelen sıcak havayı saçınızın belli bir bölümüne yoğunlaştıracaktır. Böylelikle elektriklenmeyi çok büyük oranda azaltacaktır. Düz saçlılar için ağız kısmı dar olan aparat doğru seçim iken kıvırcık saçlılar daire şeklinde olan aparattan yararlanabilir. 

3. Yanlış fırçayı kullanmak

Pek çok saç stilisti saçın elektriklenmemesi için sert kıl fırçaları tavsiye ediyor. Saçınızı atkuyruğu bile yapacaksanız en düzgün sonucu sert kıl fırça ile alabilirsiniz.

4. Saçı havlu ile kurulamak

Saçınızı havlu ile ovmak saçınızda kalmış suları kurulamak için en doğru yol gibi görünüyor olabilir. Ama havlunuzun oluşturduğu sürtünme saçı daha da elektriklendirebilir. Bu yöntem yerine eski bir tişörtünüz gibi daha yumuşak bir yüzeye sahip bir kumaş kullanabilirsiniz.

5. Uyumadan önce saçı toplamamak

Yastık kılıfları da saçınızı en az havlular kadar kabarık ve elektriklenmiş bir hale sokabilir. Saçınızı bu durumdan korumak için en güzel yöntem uyumadan önce saçınızı gevşek bir topuz yapmanız. Topuzunu saç lastiği yerine birkaç tel toka ile toplamanız da saçınızda toka izi kalmasını engelleyecektir. Ayrıca ipek yastık kılıfları da saçınız için daha iyi olacaktır.

6.  Güneşe karşı saçı korumamak

Her gün cildinize güneş koruması sürmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz. Fakat güneş korumasına gelince nedense saçlar hep unutulan kısım oluyor. Saçlarınızı güneşin vereceği zararlara ve neme karşı korumanız saçlarınızın elektriklenmesini de engelleyecektir.

7. Saç ürünlerinin içeriğine dikkat etmemek

Saçınızın elektriklenmesini engellemek için saç spreyi kullanıyorsanız bir kere daha düşünün. Bu ürünlerin pek çoğunun ilk maddesi su oluyor. Konu elektriklenmeye geldiği zaman su sizin dostunuz olmayacaktır. Ayrıca, içinde yüksek alkol oranı bulunan ürünlerden de kaçınmak isteyebilirsiniz. Bu ürünler saçınızı kurutabilir ve saçınızı daha elektrikli ve sert bir hale sokabilir.

8. Saçı yanlış şekilde kurulamak

Eğer saçınız kalın telli ve dalgalı ise saç kurutma makinesi kullanmadan önce saçınızı kurulamanıza gerek yok. Ama ince telli ve elektriklenmeye daha yatkın bir saçınız varsa önce kökleri sonra da ortaları olmak üzere saçınızı nazikçe kurulayın. Böylelikle saç kurutma makinesi daha düzleştirici bir etki yaratacaktır. 

Önceki ve Sonraki
Haberler