GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Makyaj ürünlerindeki alerji tehlikesi

Yüzünüzde, boynunuzda, saçlı derinizde veya göz çevrenizde sürekli kaşıntı, kızarıklıklar, kabuklanmalar oluyorsa dikkat! Bu şikayetlerinizin sorumlusu kullandığınız kozmetik bir ürün olabilir.

profil
Uzm.Dr.M.Sevinç Elinç Aslan
11.03.2016
Makyaj ürünlerindeki alerji tehlikesi

Kozmetik ürünler ciltte tahriş veya alerji yoluyla egzamaya neden olarak iki farklı yolla rahatsızlık yaratabilir. Tahriş egzamaları genellikle bir ürünün sık sık ve yoğun kullanılması sonucu cildin zarar görmesiyle ortaya çıkar.

Cilt temizleyiciler, tonikler, gözenek sıkılaştırıcılar, peeling maskeleri, makyaj temizleyiciler en sık tahriş egzamasına sebep olan kozmetiklerdir. Bu tip egzama kaşıntı ve kızarıklıkla başlar, zamanında fark edilip tedavi edilmezse ciltte yaralara bile neden olabilir. Alerjik egzama ise bir kozmetik ürünün bir seferliğine, küçük miktarda bile kullanılmasıyla oluşabilir.

Genellikle kaşıntı ve kızarıklığa hafif sulanma da eşlik eder. Kozmetik ürünlerin içeriğinde en sık alerjiye sebep olan maddeler, ürünlerin güzel kokmaları için içerisine katılan koku maddeleri ve ürünlerin uzun süre bozulmadan, dayanıklı kalabilmeleri için konulan koruyuculardır. Parfümler, güneş kremleri, rimeller, göz farları, saç boyaları, saç kremleri, tırnak ojeleri gibi her çeşit kozmetik ürün alerjinin sebebi olabilir. Kozmetik ürün alerjiniz olduğunuzu düşünüyorsanız hemen bir dermatoloğa danışmalısınız.

Parabenden kaçının

Doktorunuz sizin tedavinizi yaptıktan sonra mutlaka alerjinize sebep olan maddeyi bulabilmek için ‘Yama testi (patch test)’ yapılmasını önerecektir. Ancak alerjik egzamaya neden olan ürünü bulmak her zaman çok kolay değildir. Uzun zamandır sorunsuz bir şekilde kullandığınız bir ürün, son zamanlarda alerjiye neden oluyor olabilir. O nedenle suçlu ürünü bulmaya çalışırken, çok eskiden beri kullandığınız ürünlerini de şüpheli listenize dahil etmelisiniz. Kozmetik alerjiniz varsa mutlaka sadece doktorunuzun tavsiye ettiği ürünleri kullanmaya çalışın. Ancak çok genel anlamda alerji riskinden kaçınmak ve alerjinin etkilerini azaltmak için, kozmetik ürünlerinizi satın almadan önce deneyin. Bunu yaparken herkesin kullandığı deneme ürünlerinden kaçının; bir sefer kullanımlık "tester" tabir edilenleri veya yolculuk tipi ufak boy ürünleri denedikten sonra satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz. Cildiniz hassas ve duyarlı ise, kozmetik ürün seçerken içeriğinde yağ, koku, boya ve paraben içermeyen, üzerinde ‘hipoalerjenik’ ibaresi bulunan ürünleri tercih etmelisiniz. Kokusuz sabun, şampuan ve saç kremleri kullanmaya çalışın. 

Önceki ve Sonraki
Haberler