GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Cildinizi güneşten korumanın 6 yolu

profil
BT Ekip
07.07.2016
Cildinizi güneşten korumanın 6 yolu
Yazın gelmesiyle birlikte kavurucu sıcaklar başladı. Tatil yaparken, işe giderken veya gezerken fazlasıyla güneşe maruz kalıyoruz. Ama fazla güneşin cildimiz için sağlıksız ve tehlikeli olduğu artık kanıtlanmış bir gerçek. Can yakıcı güneş yanıkları, istenmeyen cilt lekeleri gibi güneşin yol açtığı bir çok sorundan basit önlemlerle korunmak çok kolay...

1. Korumalı makyaj ürünleri

Güneş koruması kullanmanın en kolay yolu, her gün kullandığımız nemlendirici, BB krem, primer gibi ürünlerin içinde SPF bulunması. En az 30 SPF’li ürünler seçmeye ve bunları bol bol kullanmaya özen gösterin.

2. Cildiniz hassassa bebekler için olan güneş kremini kullanın

Dermatologlar hassas ciltliler için bebek güneş kremlerinin çok daha iyi olacağını söylüyorlar. Hem kimyasaldan arınmış hem de ekstra koruma sağlayan bu güneş kremlerine bir şans verebilirsiniz.

3. Sprey şeklinde olan güneş kremlerinizi sadece püskürtmeyin

Sprey güneş kremleri kullanırken yapılan en büyük hata püskürtüp cildin üzerinde bırakmak oluyor. Püskürtülmüş sprey ise yeterli koruma sağlamıyor. Sprey güneş kremleri kullanırken spreyi el yardımıyla cildinize yayın. Ayrıca her bölgeye 30 cm mesafeden sıkarak her yerinizi kaplayın.

4. Güneş korumalı kıyafetler tercih edin

Ultraviyole ışın korumalı güneş gözlükleri, güneş şapkaları ve kıyafetlerle cildinizi korumaya dikkat edin. Böylelikle güneş kreminin yanı sıra cildinize ekstra koruma sağlayabilirsiniz.

5. Güneş gözlüklerinizi büyütün

İdeal bir güneş gözlüğü göz çevrenizi kapatacak kadar büyük olmalı. Ayrıca polarize camlı ve ultraviyole korumalı bir güneş gözlüğü gözünüze gelen güneş ışığının yüzde 90’ına kadar koruyabilir. Aynalı camlar moda olmasına rağmen pek de kullanılması tavsiye edilen bir tür değil. Çünkü gözünüze gelen güneş ışınlarını yanaklarınıza yansıtıyor.

6. Yanınızda taşıyın

Güneş kremleriniz bütün gün cildinizde kalmıyor olabilir. Sabah sürdüğünüz kremden akşam aynı verimliliği alamazsınız. Bu yüzden güneş kreminizi yanınızda taşıyarak gün içinde sık sık sürmeniz cildiniz için daha sağlıklı olacaktır. Eğer büyük bir güneş kremi tüpü taşımak istemiyorsanız gün içinde yanınızda taşıyabilmek için minik seyahat boy güneş kremlerini tercih edebilirsiniz.

 

Önceki ve Sonraki
Haberler