EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Çin’de Domuz Yılı Kutlamaları

Miladi takvimin yanı sıra Ay takvimi ve 12 hayvanlı takvim kullanan Çin, 5 Şubat’ta Köpek Yılı’nı geride bırakarak Domuz Yılı’na girdi. Kutlamalar nedeniyle Çin’de ve çevre ülkelerde renkli görüntüler ortaya çıktı.

profil
BT Ekip
06.02.2019
Çin’de Domuz Yılı Kutlamaları

Yılbaşı ve bayramların Ay takvimine göre belirlendiği Çin’de yeni yıl 2019’da 5 Şubat’a denk geldi. Ülkede 1963’ten beri düzenlenen Bahar Galası dört saat sürdü. Binaların aydınlatıldığı, havai fişek ve akrobat gösterilerinin düzenlendiği bu etkinliğe dünyanın dört bir yanından turist katıldı. Yeni yılın girişiyle resmi olarak bir hafta, bu sürenin öncesi ve sonrasında yapılan uzatma tatil günleriyle de 40 günü bulan Bahar Bayramı tatili başlamış oldu. Şehirlerarası trafiğin yoğunlaştığı bugünlerde şehir merkezlerindeki tapınaklar da oldukça kalabalıklaştı.

12 hayvanlı takvimin kullanıldığı ülkede şans ve zenginlik getirdiğine inanılan "Domuz Yılı" 354 günlük Çin Ay takvimine göre gelecek yıl 24 Ocak 2020'de sona erecek.  Çin Yeni Yılı Malezya, Güney Kore, Endonezya, Tayland ve Japonya gibi Asya ülkelerinde ve Çinli nüfusun yoğun olarak yaşadığı Amerika Birleşik Devletleri'nde de kutlanıyor.

Fotoğraflar: Getty Images Turkey


Önceki ve Sonraki
Haberler