EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

2018'de onları dinledik

Geçtiğimiz hafta Spotify, dünya genelinde ve Türkiye’de 2018 yılına damgasını vuran sanatçıları ve şarkıları açıklamıştı. Platform bu bilgilere ek olarak Türkiye'de müzikseverlerin yönelimi hakkında detaylı bilgiler sundu.

profil
BT Ekip
13.12.2018
2018'de onları dinledik

2018 yılında Türkiye’de en çok hangi şarkılar çalma listelerine eklendi, hangi şarkılar paylaşıldı, hangi sanatçılar öne çıktı, kimler bu yıl en çok yeni takipçi elde etti? Dünyaca ünlü müzik paylaşım platformu Spotify bu bilgileri açıkladı. 

2018 İtibariyle Türkiye’de En Çok Takipçisi Olan Sanatçılar:

2018 yılı itibariyle Türkiye’de en çok takipçisi olan sanatçı Sezen Aksu oldu. Sezen Aksu’yu ise popun dev ismi Tarkan ve son yılların en çok dinlenen kadın pop sanatçısı Sıla takip etti. Türkiye’de en çok takipçisi olan ilk 3 sanatçı, 2018 yılında pop müziğin starlarından oluştu. Ahmet Kaya en çok takipçisi olan TOP 5 listesindeki tek erkek ve protest müzik sanatçısı olurken, Rihanna da tek yabancı sanatçı olarak dikkat çekti.

2018 Yılında Türkiye’de En Çok Yeni Takipçi Edinen Sanatçılar:

2018 yılında en çok yeni takipçi kazanan sanatçılar, takipçi sayısı en çok olan sanatçılar ile birebir benzerlik gösterirken, buradaki akışı Ezhel bozdu. Ezhel, 2018 yılında elde ettiği yeni takipçi sayısı ile bu listenin Sezen Aksu ve Tarkan'ın ardından 3’üncü sırasına yerleşti. 

Türkiye’de 2018 yılında Çalma Listelerine En Çok Eklenen Şarkılar:

Yıla damgasını vuran Ezhel’in Geceler adlı şarkısı, aynı zamanda 2018 yılında Türkiye’de Spotify çalma listelerine en çok eklenen şarkı oldu. Rap müziğin yükselişine paralel olarak, çalma listelerine en çok eklenen Heyecanı Yok, İmkansızım ve Hiç Işık Yok gibi diğer 3 şarkı da yine rap dünyasından geldi. Aleyna Tilki’nin Yalnız Çiçek adlı şarkısı ise çalma listelerine en çok eklenen şarkılar TOP 5 listesinde 3’üncü sıraya yerleşti.

Türkiye’de 2018 yılında Spotify’da En Çok Paylaşılan Şarkılar:

2018 yılında Spotify’da en çok paylaşılan şarkılar TOP 5 listesindeki 3 şarkı gençlerin gözde rock grubu Yüzyüzeyken Konuşuruz’dan geldi. 2018 yılında Türkiye’de en çok dinlenen 5 sanatçı arasında yer alan grubun şarkıları, Spotify kullanıcıları tarafından da en çok paylaşılanlar arasında öne çıktı.

1.Boş Gemiler – Yüzyüzeyken Konuşuruz

2.Dinle Beni Bi' – Yüzyüzeyken Konuşuruz

3.Mary Jane (Radio Edit) – Burry Soprano

4.Yalnız Çiçek – Aleyna Tilki

5.Bodrum – Yüzyüzeyken Konuşuruz

 

 

 

Önceki ve Sonraki
Haberler