MODA - TASARIMCILAR Paris Moda Haftası'ndan 4 dev defile Paris Moda Haftası’nın dev isimleri yine birbirinden farklı koleksiyonları ve defile kurguları ile izleyenleri büyüledi. Christian Dior defilesinde Rihanna, Givenchy defilesinde Kim Kardashian gibi isimlerin yer alması da ilgiyi ikiye katladı. İşte Paris’in dört dev ismi ve yeni sezon koleksiyonları... 40 PAYLAŞIM
profil
BT Ekip
03.10.2016
Banner

Maria Grazia Chiuri bir ilke imza atarak ünlü moda evinde ilk kadın kreatif direktör olarak boy gösteriyor. Chiuri koleksiyonu için ise şu sözleri söylüyor: “ Günümüzde, gerçekten tek tip kadın yok. Ve ben kendimi aslında bu moda evinin velisi gibi görüyorum.” Feminizm kavramını sorgulayan Chiuri koleksiyonunda neo-feminen kavramını aslında apaçık bir şekilde yansıtıyor. Transparan tül kumaştan etekler ile dolu bir koleksiyonda eteklerin ceketlerle ve kalın çapraz askılı çantalarla bir araya gelmesi bunun en güzel kanıtı… Daha spor bir tarz ile açılışı yapan Dior beyaz renkle karşımıza çıksa da yerini daha sonra siyahın asaletine ve gizemine bırakıyor. 

“Bu koleksiyon tamamen diskoyla alakalı, ve 17.yüzyıldan esinlenildi… Ben o yıllarda yaşadım ve şimdi ailemi hatırlıyorum da, sanırım o yıllardan ve ailemden kendime çok şeyler biriktirmişim.”diyor Elie Saab yıldızlarla dolu koleksiyonu için. Koleksiyonun hemen hemen her parçasında irili ufaklı yıldız figürlerini görüyoruz. Önce gerçekten diskoyu çağrıştıran rengarenk parçalar karşımıza çıkıyor, ardından baştan aşağı siyah transparan kumaşlarla bezeli tasarımlar… 

Pierpaolo Piccioli ilk defa yalnız başına Valentino defilesinin arka planındaki isim oldu. Tamamen onun tarzını ve bakış açısını yansıtan koleksiyonda özellikle pembe ve kırmızının tonlarının birbiriyle çarpışmasını görüyoruz. Valentino’nun her zaman uzun ve Rönesans’a çağrışım yapan elbiseleri ve tarzı bir noktada yerini korumuş. Ancak renklerin ve yeni desenlerin öne çıkması ile birlikte çok daha yeni ve modern bir hava estiriyor.

Geçtiğimiz sene New York’ta açık havada gerçekleşen ve adından uzun süre söz ettiren Givenchy defilesi bu sefer Paris’te açık havada Jardin des Plantes’de gerçekleşti. “Kadınlar güç için savaşıyor, yalnızca Amerika’da değil, dünyanın her yerinde… Ben de böylelikle daha hassas ve daha güçlü bir şey ortaya koymak istedim, daha doğal olması için.”diyor Riccardo Tisci koleksiyon için. Renkler ve kullanılan desenler de sözlerini tasdikliyor aslında. Geçtiğimiz sezon kullanılan Mandala deseni bir kez daha Tisci tarafından işlenmiş. 

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler