YAŞAM - SEYAHAT Aşkı en güzel anlatan 7 eser Bu Sevgililer Günü küçük bir dünya turuna çıkıyoruz ve dünyanın dört bir yanından aşkı anlatan eserlerin hikayelerini öğreniyoruz. 18 PAYLAŞIM
profil
Mina Karanis
14.02.2018
Banner

“El Beso” heykeli 1993 yılında Sevgililer Günü’nde parkın açılışı ile sergilenmeye başlandı. Pasifik Okyanusu’na karşı, Peru’da Parque del Amor Bölgesi’nde yer almaktadır. Heykeldeki figürlerin, Perulu sanatçı Victor Delfin ve eşi olduğu söyleniyor. 

Robert Indiana’nın 1970 yılında yarattığı ünlü “Love” eserinin farklı türevleri Philadelphia’dan Londra’ya ve New York’a birçok şehirde bulunuyor. Eserin orijinali ise Indianapolis Museum of Art’ta yer alıyor.

Destansı aşkları ile ünlü Romeo ve Juliet’in aşklarının ölümsüzleştirildiği bu ünlü heykel Central Park’ta Delacorte Tiyatrosu’nun dışında yer alıyor.

Gürcistanlı Tamara Kvesitadze tarafından yapılmış, hem hüzünlendiren hem insanı kendisine hayran bırakan eserin boyu 8 metre. Erkek figürü Ali adında Müslüman bir çocuğu, kadın figürü ise Nino isimli Gürcistanlı bir Prensesi temsil ediyor. Ölümsüzleşen bu aşk hikayesi ise Sovyet Rusya’nın işgali sonucu aşkların ayrılması ile sonlanıyor. Heykel her gün akşam saat 19:00’da hareket etmeye başlıyor ve Ali ile Nino tekrar ayrılmadan önce birbirlerine sarılıyor. 10 dakika sonra ise hareket son buluyor.

1993 yılında Lea Vivot tarafından yaratılan eser, Library and Archives Kanada’nın girişinde bulunuyor. Sanatçının eseri birçok temayı bir arada bulunduruyor, okumanın, araştırmanın ve saf aşkın önemi gibi…

Rodin'in “The Kiss” heykeli Dante’nin ilahi komedisinde yer alan Paolo ve Francesca’yı temsil ediyor. Birbirlerini ilk öptükleri anda Francesca’nın kocası tarafından öldürülürler ve sonsuza kadar Cehennem’de kalmaya mahkum edilirler.

Trevi Çeşmesi ya da Aşk Çeşmesi adı ile bilinen eser Roma’nın ünlü yapılarından biridir. Çeşme, Papa XII.Clement tarafından Heykeltıraş Nicola Salvi’ye yaptırılmıştır. Yapımına 1732 yılında başlanmış ve yaklaşık 30 yıl sürmüştür. İnanışa göre kim dilek dileyip bozuk parayı sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye atarsa, dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş. 

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler