İYİ HİSSET - SAĞLIK Ünlü isimlerin yeni keşfi: Bardak çekme Rio Olimpiyatları’nı izlerken herkesin en çok gözüne çarpan şeylerden biri de atletlerin vücutlarındaki mor daire şeklindeki izler. Bütün dünyanın anlam veremediği izler aslında, Anadolu’da yüzyıllardır uygulanan bardak çekme yöntemi. Peki bu yöntem nedir? 16 PAYLAŞIM
profil
BT Ekip
14.08.2016
Banner

Olimpiyat atletlerinin Rio’da vücutlarında yuvarlak morluklarla yarışması bütün dünya tarafından şaşkınlıkla izlendi. Bu morlukların sebebi ise bizim yüzyıllardır aşina olduğumuz bardak çekme yöntemi.

Kupa atma yöntemi olarak da bilinen bu tedavi biçimi akupunkturun farklı bir versiyonu gibi değerlendirilebilir. Atletlerin sürekli antrenman yapmasından dolayı oluşan ağrılarını geçirmelerine yardımcı olan bu yöntem ünlü yüzücü Michael Phelps tarafından da sık sık kullanılıyor.

Bir kupanın içine yanıcı madde konarak bardağın cildi vakumlamasını ve temiz kanı yukarı çekmesi sağlanıyor. Daha önce Gywenth Paltrow ve Jennifer Aniston tarafından da kullanılmıştı. Rio Olimpiyatları’nda popülaritesi artan bu yöntemi Kim Kardashian da uygulamakta gecikmedi ve deneyimlerini Snapchat üzerinden paylaştı.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler