EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT Sherlock hakkında bilmediğiniz 10 gerçek Türkiye’de TLC kanalında yayınlanan, başrollerinde Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’in yer aldığı Sherlock dizisi ile ilgili bilinmeyen 10 bilgiyi sizin için derledim. 20 PAYLAŞIM
profil
Mina Karanis
26.01.2017
Banner

Irene Adler, Sherlock Holmes’un zekasını aşan kadın olarak bilinir. Holmes, “Irene Adler”den “The Woman” olarak bahseder. Duygularını belli etmese de onun için sadece bir kadın vardır o da Irene Adler’dır.

Greg Lestrade karakteri, Dedektif Gregson ve Lestrade’ın birleşimidir. Kitapta, ikinci karakterin adı G harifiyle başlar, ancak hiçbir zaman ortaya çıkmaz. Bu yüzden Sherlock, Lestrade’ın adını hep unutuyor.

Amanda Abbington (Mary Morstan) ve Martin Freeman (John Watson) gerçek hayatta da 16 yıldır birlikteydi ancak ikili kısa bir süre önce ayrıldıklarını açıkladı. 

Pilot bölümde, Speedy’s Cafe’nin gerçek ismi “Mrs.Hudson’s Snax&Sandwiches”; ilerleyen bölümlerde BBC tarafından iç dekorasyonu ve ismi değiştirilmiştir. Speedy’s Cafe’ye uğrayıp “Sherlock” sandviç yiyebilir ya da “Watson” isimli vejetaryen seçeneğini tercih edebilirsiniz. Hatta içeride tişört de satıyorlar. 

Molly Hooper, kitaplarda sadece Sherlock’un sosyal becerilerinden yoksunluğunu ve herhangi romantik bir ilişkiye girmediğini göstermek için oluşturulmuş sıradan bir karakterdir. Moffat ve diğer yapımcılar, Louise Brealey’nin performansını çok beğenir ve karakteri genişletmeye karar verir.

Sherlock’un olayları çözmek için “Hafıza Sarayı”(Mind Palace) diye adlandırdığı bir bellek tekniği kullanıyor. Bu teknik, senaristlerin icadı değildir. Antik Roma’da hafızayı geliştirmek için “Loci Yönetimi”(Method of Loci) adı ile ortaya çıkmıştır.

Benedict Cumberbatch rolüne hazırlanırken, Conan Doyle’un kitaplarının hepsini okumuştur.

“The game is on” repliği Doyle’un kitaplarından alınan “the game is afoot” repliğinin modern versiyonudur. Doyle, bu repliği Shakespeare’ın “Henry V” eserinden almıştır.

Dizide kullanılan 221B Baker Street adresi gerçekte 187 North Gower Street, London NW1’dir.

 4.sezon finalini kaçıranlar, TLC’nin websitesinden de izleyebilirier. 5.sezonu merak edenler için, Ocak 2014’te 5. sezonun çekileceği bilgisi verilmişti, Cumburbatch de sözleşmeyi imzalamıştı. Yalnız hala tarihi belirlenmedi, heyecanla bekliyoruz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler