YAŞAM - KEŞİF İstanbul'un 5 yıldızlı 5 'Beş Çayı' durağı Çocukken Trabzon’dan İstanbul’a tatile gittiğimizde annemlerle teyzemler, bizi anneannemlere bırakıp otellere çay saatlerine giderlerdi. Eskiden bu kadar mekan, bu kadar restoran yoktu tabii. Sosyalleşmenin yolu otellerdeki bu beş çayından geçiyordu. İngilizlerden çıkan bu keyifli ve lezzetli geleneği, kendi kültürümüzde o kadar benimsemişiz ki; İstanbul’daki en iyi oteller, çay saati servisini yıllardır kesintisiz bir şekilde devam ettiriyor. 2 PAYLAŞIM
profil
Ahmet Faik Karanis
08.03.2016
Ben de annemlerin çocukluğumuzda bizi bırakıp gezmesini büyük ihtimal kendime yedirememiş olacağım ki, İstanbul’un 5 yıldızlı 5 “Beş Çayı” noktasını tam iki haftalık süreçte deneyimleme hırsına kapıldım. Finalde 5 kilo almayı bekliyordum ama iki günde bir 5 kilometre yol yürüdüm, hiçbir şey olmadı. Hatta üstüne kilo da verdim. “Yiyelim Güzelleşelim” olayı bildiğiniz gerçek oldu yani.

Zorlu Center’da konuşlanan Raffles Hotel, bana göre İstanbul’un en iyi ve en şık otellerinden biri. İçerisinde Michelin yıldızlı şef Sergi Arola’nın restoranı dahilinde bulunan otelin çay saati, Lavinia Lounge adını verdikleri alanda servis ediliyor. Raffles Hotel’de tatlılar loungeın ortasındaki yuvarlak bir masada açık büfe olarak sunulurken; tuzlular, üç kat tabağın bulunduğu kuş kafesi şeklinde bir tasarımla önünüze geliyor. Fonda arp tınıları var. Palais Des Thes marka çaylarında da oldukça iddialı olan otelde içtiğim Monte Du Bleu isimli lavanta aromalı çayın tadı ise hala damağımda.

Çay Saati haftanın 7 günü 15:00-18:00 saatleri arasında Kişi başı fiyatı ise: 85 TL

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler