YAŞAM - KEŞİF Hatay'da gitmeniz gereken 14 lezzetli mekan Ahmet Faik Karanis, Trabzon lezzet turunun ardından bu kez Hatay lezzetlerinin izini sürdü. Yolunuz Hatay’a düşerse bu 14 lezzetli mekana uğramadan sakın dönmeyin. 91 PAYLAŞIM
profil
Ahmet Faik Karanis
22.03.2016

Bu sene kendimi Anadolu’yu diyar diyar gezmeye adadım. Yaza kadar ve yazdan sonra epeyce memleketi dolaşıp deneyimlerimi ve beğendiğim lezzet duraklarını sizlerle hem burada hem de Instagram sayfamda paylaşmayı hedefliyorum.

Trabzon’la başladığım gastronomi odaklı seyahatlerimin ikincisini, geçtiğimiz haftalarda Türk mutfağının bir numarası olarak bilinen Hatay’a yaptım. Bundan sonraki planlarım arasında da Adana, Gaziantep, Kapadokya, Konya, Bursa ve İzmir gibi memleketler var. Şimdiden bilginize.

Her ara öğünde künefe yemeye kendini hazırlamış yedi kişilik ve çok eğlenceli bir ekiple gittiğimiz Hatay’da gün kaybetmeyelim diye sabahın 05:30’una almıştık biletlerimizi. İniş için alçalıyoruz uyarısı yapıldığında uykudan gözlerimi açmamla, acaba Hatay’a mı yoksa Amsterdam’a mı iniyoruz diye kafamda sorular oluşmaya başladı. Şaka bir yana ben bu kadar yeşil ve aynı zamanda bu kadar düzenli bir şehirle karşılaşmayı gerçekten beklemiyordum.

Merkezde konaklayacağımız, eskiden zeytinyağı ve sabun fabrikası olarak faaliyet gösteren “Savon Hotel’e”gidene kadar sağlı sollu eski Antakya evleri hemen dikkatimizi çekti. On yılda bir karın yağdığı, sıcak bir iklime sahip olan Hatay’da evlerin kocaman balkonları var. 

Biz iki tam gün içerisinde Antakya Merkez, Döver Köyü, Samandağ, Çevlik Plajı (dünyanın en uzun ikinci sahili), Titüs Tüneli ve İskenderun’u da gezebilme başarısını gösterdik. Ama asıl rekorumuz bu iki tam gün içerisinde yediğimiz 17 öğün yemek oldu tabii. En sevdiğim 14 tanesinden oluşan bu listeye göz atmadan, bir şişe sodayı yanınızda bulundurmanız öncelikli tavsiyemdir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler