YAŞAM - KEŞİF Beşiktaş'ta 3 farklı konsept 3 farklı mekan İstanbul’un en işlek semtlerinden biri olan Beşiktaş , aynı zamanda birçoğumuz içinde önemli bir buluşma noktası. İşte bu buluşmalarınızda keyifle oturup, kahve içebileceğiniz üç mekanı Duygu Özdemir yazdı. 3 PAYLAŞIM
profil
Duygu Özdemir
16.10.2016
Banner

Terra Casa, Çarşı’nın kalabalığından uzakta, kendine has dokusuyla güzel bir kahve keyfi için rahatça sohbet edebileceğiniz mekanlardan biri. Yerel ve yabancı mutfakları bir araya getiren bu mekanın adı o yüzden, yeryüzü anlamına gelen “Terra Casa” olarak konulmuş. Mekanın ismi kadar dekorasyonu da tamamen doğal malzemelerden yapılmış; taş duvarlardan antika ahşap kahve barına, el yapımı seramik tabak ve bardaklara kadar doğallığı hissedebiliyorsunuz. Dekorasyonla beraber, mutfakta da son derece doğal ve yöresinden alınan ürünler kullanılıyor. Mevsimlik meyvelerden yapılan tatlı ve şerbetlerin yanında geniş bir Türk kahvesi yelpazesi de mevcut. Özellikle benim gibi sert kahve tercih edenler için, çifte kavrulmuş Hatay kahvesini mutlaka öneriyorum.

Türkali Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi, No 110/A, Beşiktaş, İstanbul

Denize karşı arp eşliğinde güzel bir çay keyfi için en doğru adres Shangri-La’nın beş çayı konsepti. Otelin lobisinde kurulan açık büfede tatlı ve tuzlu seçeneklerinden dilediğinizce alabiliyorsunuz. Yıl boyunca değişen temalardan, bu ayın konsepti piknik; taze sıkılmış meyve suyuna kadar her bir detayın düşünüldüğü piknik sepetleri masanıza geliyor. Özellikle kıymalı pidesi, çilekli ekleri ve çikolatalı ganaj kek, lezzet açısından favorilerimden. Yüzü aşkın çay çeşidinin bulunduğu Shangri-La’da çay menüsü  Lu Tong’un “Çayın Yedi Yudumu” şiirinden yola çıkılarak 7 bölümden oluşuyor. Her bir bölüm, şiirdeki yudumlarla özdeşleştirelerek,uygun bir çayla eşleştirliyor. Benim favorim, “Üçüncü yudum ruhumun derinliklerindeki beş bin yıllık hikayeleri gün ışığına çıkarır” dizesiyle bağdaştırılan Oolong çayları oldu.

Sinanpaşa Mahallesi, Hayrettin İskelesi Sokak, No 1, Beşiktaş, İstanbul

İşaret diliyle farklı bir kahve deneyimine var mısınız? O zaman size leziz kahveleriyle ve geniş çalışma ortamıyla rahat edeceğiniz Demgoodcoffee’ye alalım. Dem derneğinin bir sosyal girişimi olan bu kafenin asıl hedefi, kahve sipariş anında özellikle duyan toplumun işitme engelli ve sağırlara karşı olan acıma duyugusuyla beslenen ön yargılarını kırmak için bir deneyim yaratmak. Günlük hayata entegre edilen kahve temasıyla düşünmeye davet ederek, duyan toplumda algı değişikliğine sebebiyet verirken işitme engelliler için de bir proje mekanı.. Burada tatmadan dönmemeniz gereken kahvelerin başında Dulce de leche’li latte geliyor. Karamelimsi tat kahveyi tatlandırırken, aromasının lezzetine bayılıcağınıza eminim. Buranın bir diğer spesiyal tadı da, mozaik pastanın küçük toplar haline getirildiği izotoplar. Kahveyle beraber  o kadar güzel bir ikili oluyorlar ki… Denemeden dönmeyin derim.

Sinanpaşa Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi, Şair Veysi Sokak, No 7, Beşiktaş, İstanbul

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler