YAŞAM - KEŞİF Balat'ta kahve molası Yeni yazımda Balat'ta küçük bir kahve molası için uğramanız gereken adresleri yazdım. 28 PAYLAŞIM
profil
Duygu Özdemir
15.05.2016
Banner

Ortalıkta gezinen uysal kedileri ve güler yüzlü sahibesi karşılıyor bizi. Öncelikle ismindeki “K” dikkatimizi çekiyor tabii ve ilk sorum o oluyor. Aldığım cevap ise burayı anlatmanın en güzel yolu sanırım; kedinin, kitapların, Kafka’nın ve en önemlisi de keyfin “K”sı. İçerisi antika eşyalarla dekore edilmiş, eski dergi kapakları ve gazetelerle kaplı duvarlar buraya çok farklı bir hava katmış. 60’lar,70’ler temasının hakim olduğu bu kafedeki çoğu şey aynı isimle hemen karşısında yer alan ve Zeynep Hanım’ın eşine ait olan eskici dükkanından alınmış. Kahve çeşitleri oldukça fazla özellikle aromalı kahvelerini denemenizi mutlaka öneriyorum. Şunu da belirtmeliyim ki burası vejeteryan bir kafe ve Hatay mutfağı üzerine menüde baya iddiali tatlar gözümüze ilişiyor. Buraya kadar gelmişken karşı dükkana bakmanızda fayda var. İçeride daktilodan porselen bebeklere kadar bir sürü antika eşya sizleri bekliyor.

Balat Mahallesi, Yıldırım Caddesi No:22-A Fener-Fatih / İstanbul

Modern çizgisiyle diğer kafelerin nostaljik havasından ayrılan Cook Life, aynı isimli dergiye ait bir mekan. Ücretsiz dağıtılan, yemeğin ve hayatın içinden yeni deneyimler sunan bu dergide ilham kaynağı olarak alınabilinecek insanlarla  yapılan röportajların yanı sıra mutfağa dair çok keyifli yazılar da yer alıyor. Mekana döndüğümüzde ise sakin ve sade bir ortam bizi karşılıyor. Her şey özenle seçilmiş, çok güzel bir konsept oluşturulmuş. Güzel bir kahve eşliğinde dergilere göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, Akçin Sokak No: 3B Fatih/İstanbul 

Tepesindeki yeşil çekirgesiyle tüm dikkatleri üzerine çeken Aziz Cafe, Küba’daki kafelerden esinlenerek dekore edilmiş. İçerisi buram buram tarih kokarken Balat’ın yıllar önceki halini geziyor gibisiniz. Aynı zamanda mekana bir latin havası hakim. Tepesindeki çekirge bir sanat projesi olan Urban Hoppers’ın parçası. Doğayı acımasızca yok ettiğimizi, tüm kaynakları hızlıca tükettiğimizi göstermek için yapılmış olan bu projede; insanlar çekirgelere benzetilerek küresel ısınmaya da dikkat çekiliyor. Birbirinden lezzetli tatlılarıyla da öne çıkan Aziz Cafe’nin özellikle browniesini denemenizi tavsiye ediyorum.

Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Yıldırım Caddesi No:23 Balat/ İstanbul

 

 

 

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler