YAŞAM - EV Masallar diyarındaki eve yolculuk Herkesin hayallerini süsleyen bir ev vardır mutlaka. Havuzlu modern bir villa, geniş ve manzaralı bir şehir evi, temiz havasıyla insanı gençleştiren ahşap bir orman evi, deniz kıyısında bahçeli bir yazlık ya da taş mimarisiyle büyüleyen bir dağ evi... Homify, yeni yazısında hayallerimizdeki eve yolculuğa çıkarıyor. 19 PAYLAŞIM
Eklenme Tarihi
24.04.2016
Banner

Ön cephesi köy yoluna, arka cephesi sonsuz ve yemyeşil bir otlağa bakan ıssızlığın ortasında modern ve canlı bir ev... Evin mimarisindeki en çarpıcı özellikler kilise mimarisinin görkemli yapısından kaynaklanıyor elbette. Doğal taş malzeme kullanımı, uzun pencereler, yüksek tavan ve üzerinde geniş çatı pencereleri olan heybetli bir çatı... Bina bir eve dönüştürülürken elbette çatısı ve duvarları yenilenmiş ancak bu yenileme yapılırken yapının kendine has ve kültürel özelliklerinin korunmasına özen gösterilmiş. 

Evi geleneksel yapılı ve yüksek tavanlı diğer taş evlerden ayıran ve ilk bakışta sevdiren en önemli özelliği pek tabii ki dış cephedeki renklilik. Taş duvarlara mükemmel bir uyum sağlayan kırmızı kapı ve pencere üniteleri aslında küçük detayların bir binayı ne kadar değiştirebileceğinin ve onu sıradanlığın arasından nasıl da sıyırabileceğinin oldukça çarpıcı bir kanıtı. 

Evin dekorasyonu tasarlanırken yüksek tavanlı mimari yapının ferahlatıcı avantajı kullanılarak iç açıcı bir atmosfer oluşturulmuş. Mutfak ve açık yemek alanında modern tasarım unsurlarının klasik ve geleneksel yapılarla bir araya gelerek eklektik bir şıklık yarattığına tanık oluyoruz. U şeklinde dizayn edilen mutfak tezgah oldukça fonksiyonel bir yapıda. Piknik masası şeklinde bir dizayna sahip olan yemek masası, açık mutfak rafları, siyah ve modern yapısıyla dikkat çeken buzdolabı, açık tava askısı ve tabii ki mekanın ana karakterini belirleyen duvar dekorasyonu mutfağın öne çıkan şık özelliklerini oluşturuyor. 

Evin salonu ise oldukça geniş bir oturma alanına sahip sosyal bir alan olarak dizayn edilmiş. Klasik kilise pencereleri modern mobilya ve aksesuarlarla bir araya gelerek kendine has bir atmosfer oluşturuyor. Binanın dış cephesinde gördüğümüz taş grisi ve canlı kırmızı tonunun dansı içeride de devam ediyor. Duvardaki büyük tablo ve koyu yeşil duvar boyası da odaya sanatsal bir efekt katıyor. 

Ahşap yer döşemeleri, duvarların yarısına kadar uzanan beyaz fayanslar ve tavana kadar uzanan modern desenli duvar kağıtlarıyla banyoda da evin geri kalanında olduğu gibi tarzların ve farklı malzemelerin bir arada kullanılarak oluşturulan karma bir özgün stil hakim. Banyonun en dikkat çekici tasarım unsuru ise yuvarlak duş perdesi ünitesi ile çevrelenmiş vintage tasarımlı bağımsız küvet. 

Ev sahipleri zemin katın geniş ve ferah yapısını bozmamak için oda eklemek yerine yatak odasını tavan arasındaki odaya uygun tasarlamaya karar vermişler. Küçük bir alanın fonksiyonel ve verimli bir dizaynla tasarlanmasına başarılı bir uygulama örneği olan bu odada ise çatı penceresi sayesinde içeride boğucu olmayan ferah bir atmosfer oluşturulmuş.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler