YAŞAM - EV

Fonksiyonel bir apartman dairesi

profil
BT Ekip
04.09.2016
Fonksiyonel bir apartman dairesi
Brezilya Sao Paulo eyaletindeki küçük apartman dairesi kullanışlı mimarisi ile ve ölçülü dekorasyonu ile akıllı iç mimari çözümler sunuyor.

Bir dekorasyonun ustalığını ve inceliğini gösteren temel şey mekan ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, ona uygun bir yaratıcılıkla büyüleyici bir estetik ortaya çıkarabilmek. Brezilya'nın São Paulo eyaletinde tam da bunun kanıtı olan küçük bir apartman dairesindeyiz. 70'li yıllarda inşa edilmiş olan bir apartmanın giriş katında yer alan bu daire, tarihi dokusunu koruyan yepyeni ve büyüleyici bir eve dönüşmüş. 

Dairenin modernleşmesini sağlayan değişim süreci elbette evin dış cephesinden başlamış. Öncesinde karanlık ve küçük pencerelere sahip olan salona apartmanın avlusuna açılan geniş ve büyük cam kapılar yerleştirilmiş ve böylece salonun çok daha ferah ve aydınlık olması sağlanmış. Sağ taraftaki giriş kapısına uzanan koridor da şık bir bank ve çiçeklerle canlandırılmış. Üst katla aradaki çıkıntıya yerleştirilen ve aşağı doğru sarkan yeşil bitkilerse bu cepheye eşsiz bir tropikal hava katıyor. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Fonksiyonel bir apartman dairesi

Salonda da eklektik tarzın mükemmel bir uygulamasıyla karşılaşıyoruz. Evin 70'lerden kalan tuğla duvarları bir cephede korunarak yaşam alanının tarihi ve rustik bir estetiğe sahip olması sağlanmış. Modern ve zarafetiyle öne çıkan TV ünitesi ve puf, antika bar ve sandalyelerle mükemmel bir kontrast oluşturuyor. Tabii ki salonun en dikkat çekici unsurlarından biri olan aydınlatma sistemi de evdeki tarihi geçişin en önemli parçalarından biri. 

Fonksiyonel bir apartman dairesi

Bu harika tasarımın dikkat çeken bir başka unsuru ise eskitilmiş görünümlü ahşap parkeler. Ahşap parkeler hem dokusu itibariyle hem de estetik açıdan modern görünümüyle salonda yaratılmak istenen eklektik yapının tamamlayıcısı rolünde.

Fonksiyonel bir apartman dairesi

Mutfakta da son yılların en gözde trendlerinden olan vintage dekorasyon unsurları hakim. Sıvanmamış tuğla duvar özelliği burada da devam ediyor ve mutfağa rustik bir hava katıyor. Masif ahşap masa ve geleneksel tasarımlı sandalyeler mutfağın genel karakterini belirleyen önemli unsurlar. Yemek pişirme alanında ise harika görünen vintage fayanslar hemen kendini gösteriyor. 

Fonksiyonel bir apartman dairesi

Mutfak dolaplarında kullanılan gri tonu alışıldık mutfak renklerinden çok daha farklı olduğu için alanın sıra dışılığını perçinliyor. Şık, karizmatik ve sanatsal bir görünüm... 

Fonksiyonel bir apartman dairesi

Geniş cam pencereler yatak odasına adeta huzur ve dinlendiricilik katıyor. Küçük bir alana sahip olan yatak odasında alan çok iyi değerlendirilerek gereksiz eşyadan kaçınılan ferah bir yatak odası yaratmış. Günü sonlandırmak ve yeni güne başlamak için harika bir ortam... 

Fonksiyonel bir apartman dairesi

Son trendleri takip edebilmek için kocaman alanlara ihtiyacımızın olmadığını kanıtlayan bir tasarımla banyoda karşılaşıyoruz. İkili lavabo ünitesi modern bir özellik ve tekli lavabolardan daha fazla yer kaplasa da akıllı bir tasarım ve doğru düzenlemeyle mekanı boğmadan harikalar yaratabiliyor. Siyah dokunuşlara sahip beyaz hakimiyeti ise estetiğin en zarif halini oluşturuyor. 

Fonksiyonel bir apartman dairesi
Önceki ve Sonraki
Haberler