YAŞAM - EV Evinizde uygulayabileceğiniz ekonomik ve pratik değişimler Kendi başınıza da kolaylıkla yapabileceğiniz bu basit ama hepsi de birbirinden güzel fikirler, evinize güzellik katarken yaz neşenizi de bir kat daha arttıracak. 38 PAYLAŞIM
Eklenme Tarihi
02.07.2017
Banner

Mutfaklar evlerimizin en hareketli, en yoğun ve belki de en çok faaliyetin olduğu bölümleridir. Hayatın doğal döngüsünde havadan ve sudan sonra en çok ihtiyacımız olan şey, yemeklerimiz mutfakta yapılır. Mutfağınızın tarzı, karakteri ve ruh hali, orada yaptığınız her şeye de yansıyacaktır. Bu yüzden keyifli ve canlı bir mutfak, hayatınız üzerinde doğrudan bir pozitif etki yaratacaktır. Bugüne kadar mutfağınızda canlı bitkilere bir şans vermediyseniz, bu bahar bunu yapmanın tam zamanı olabilir! Her türden yeşil bitki mutfağınıza herhangi başka bir dekorasyon objesinden daha çok yakışacaktır. Üstelik roka, maydanoz, dereotu, biberiye ve nane gibi taze baharatları mutfağınızda küçük saksılara ekerseniz, yemeklerinizde dalından taze koparılmış malzemeler kullanmanın da keyfini sürebilirsiniz. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Evimizin duvarlarını birkaç yılda bir boyamak, renk değiştirmek son derece sıradan bir durumken, nedense mutfak dolaplarını boyamak pek aklımıza gelmez. Oysa mutfak dolaplarınızı boyamak bir mutfağı baştan aşağı değiştirmeye yakın bir etki yaratan, üstelik uygulaması da son derece kolay olan bir iştir. Mutfak dolaplarınızın rengini değiştirirken birkaç detaya dikkat etmenizde yarar var. Öncelikle çok koyu renklerden ve mutfağınızın geri kalanıyla uyumsuz olacak renklerden kaçınmaya çalışın. Bir diğer önemli konu da boyayacağınız dolapların yüzeyidir. Eski boyanın dökülen veya kabaran yerleri varsa buraları iyice temizlemeli, yüzeyin pürüzsüz ve özellikle de tozsuz olduğundan emin olmalısınız. Boya yaparken tezgâh ve diğer mutfak araç gerecini kirletmemeye de özen gösterin. Aksi halde boyadan çok bunların temizliğine vakit harcamanız gerekebilir. 

Çok az zahmetle ve masrafla büyük değişiklikler yaratmanın bir başka yolu da dolap kulplarınızı değiştirmek olabilir. İster mutfağınızda, ister başka odalarınızdaki dolaplarda uygulayabileceğiniz bu basit ama etkili proje, bu küçük parçaların ne kadar büyük bir etki yarattığını gördüğünüzde sizi de çok şaşırtacak. 

Evimizde tadilat yaparken ya da yeni bir ev yaptırırken çok fazla sayıda ve çeşitte malzeme satın almak durumunda kaldığımız için, zaman zaman tam istediğimiz ürünler için bütçe ayırmakta güçlük çekebiliyoruz. Örneğin zeminlerde daha düz, desensiz karoları tercih etmemiz gerekebiliyor. Sizin de düz ve desensiz zeminleriniz varsa ve bu durumu değiştirmek istiyorsanız, bunun için büyük bir tadilat zahmetine katlanmanıza gerek yok. Dilediğiniz desenler arasından seçerek kalın kartonlardan kalıplara yapacağınız stencil uygulamaları ile ister mutfağınızda isterseniz de evinizin diğer bölümlerindeki karolarda mükemmel bir değişim yaratabilirsiniz. 

Satın alırken ne kadar beğenirsek beğenelim, aynı perdeyi yıllar boyu sürekli görmekten bir süre sonra sıkılmamız kaçınılmazdır. Bu durumda gidip yeni perdeler satın alabilirsiniz, ama takdir edersiniz ki bu oldukça masraflı olacaktır. Peki ya mevcut perdelerinizi boyamaya ne dersiniz? Daldırma kumaş boyaları ile perdelerinize ikinci baharı yaşatabilirsiniz. Veya koyu renk perdeleriniz varsa çamaşır suyu sıçratarak modern desenler de elde edebilirsiniz. Her şey sizin hayal gücünüze kalmış. Geri dönüşümün ve Kendin-Yap'ın gücüne inanın, gerisi zaten gelecektir!

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler