YAŞAM - EV Çağın dekorasyon trendi Renklerin, dokuların, biçimlerin ve tarzların birbirleriyle uyum içinde ve yumuşak geçişlerle kombinlendiği eklektik dekorasyonların inceliklerini anlayabilmek için gelin birlikte birbirinden çarpıcı eklektik dekorasyon örneklerine göz atalım. 28 PAYLAŞIM
Eklenme Tarihi
20.03.2016
Banner

Renk ve doku geçişleri, eklektik bir dekorasyon oluşturmanın anahtar noktalarından birini oluşturuyor. Dizayn edilen odanın görünümünde hangi tarzın ön planda tutulacağının belirlenmesi ve o tarza uygun farklı dokunuşlarla eklektik bir estetik yaratılması gerekli. Vintage tarzıyla öne çıkan bu çarpıcı oturma odası dekorasyonu kusursuz bir eklektik dizayn örneği. Oryantal desenli kilim ve hem rengiyle hem kadife döşemesiyle hem de tasarımıyla geleneksel oturma grubu odanın vintage ana karakterini belirlerken, modern orta sehpa da alana bugünden şık bir dokunuş ekliyor. Odanın en ayırt edici özelliği ise modern renk geçişlerine sahip duvarların üzerindeki sıra dışı ve yenilikçi duvar dekorasyonu ve bu dekorasyonun içindeki vintage esintiler. 

Harika bir bahçeye açılan ve yalnızca bahçe cephesindeki manzarasıyla bile hayran bırakan bu oturma odasının dekorasyonu da farklı tarzların harmanlanmasının göz kamaştırıcı örneklerinden biri. Klasik tarzın en ikonik modellerinden olan Chesterfield model koltuklar yaşam alanına asil bir ağırbaşlılık ve klasik bir zarafet katarken, orta sehpa ve şömine ünitesinde kullanılan ham ahşap malzemeli tasarımlar bu klasik zarafete harika bir rustik katkı niteliğinde. Duvarda asılı olan neon renklerle dikkat çeken tablo ise odanın göz alıcı görünümünü çağdaş ve sanatsal bir vurguyla tamamlıyor. 

Modern eklektik dekorasyonlar çağdaş mobilya ve aksesuarların genellikle geleneksel tarzlarla harmanlanması sonucu ortaya çıkan çarpıcı yaşam alanlarıdır. Konforun ve sade bir zarafetin ön planda tutulduğu modern tarzlı dekorasyonlar, klasik dokunuşlarla çok daha şık ve sıra dışı bir görünüme kavuşuyor. Bu ferah salonda da son derece sıra dışı ve modern oturma grubu ve onu tamamlayan yuvarlak orta sehpalar, klasik tarzlı gösterişli avizeyle vurgulanarak eşya kalabalığı yaratılmadan görkemli ve şık bir atmosfer oluşturulmuş. 

Bugünün estetik trendlerinde vintage parçalar oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Yeni nesil yaşam alanı dekorasyonlarında ve mobilya ve aksesuar tasarımlarında da vintage esintiler sıklıkla görülüyor. Özellikle modern bir mutfaktaki yoğun vintage vurgular kadar etkileyici ve estetik bir görünüm yaratmak, tek bir tarza bağlı kalarak oluşturulan dizaynlarda pek de mümkün değil. Hem tarihi bir dokuya sahip olan hem de yenilikçi ve modern görünümüyle ilk bakışta hemen hafızalara kazınacak olan bu mutfakta da, modern mutfak aletlerinin ve mutfak dolaplarının geleneksel bir sunumla dizayn edilişine tanık oluyoruz. Bakır çeşmeler ve borular ise mutfağın dekoratif yıldızlarından yalnızca biri. 

Geleneksel ve tarihsel dokuların ve motiflerin baş rolde olduğu bu yatak odasında ise yine ustalıkla uygulanmış renk tercihleri ve mobilya yerleşimiyle konfor ve estetiği harmanlayan eklektik bir anlayış bekliyor bizi. Modern mobilyalar ve modern bir dizayn, tarihsel motif ve aksesuarlarla desteklenerek benzersiz bir sofistike etki yaratıyor. 

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler