GÜZELLİK - CİLT BAKIMI Akneli ciltler daha geç yaşlanıyor İngiltere’de yapılan bir araştırma akneye eğilimli ciltlerin ‘kusursuz ciltlere’ göre daha uzun süre genç kaldığını ortaya koyuyor. 7 PAYLAŞIM
profil
BT Ekip
03.10.2016
Banner

King’s College Londra’da yürütülen araştırmalar sonucunda akneli cilde sahip olan gençlerin diğerlerine göre daha yavaş yaşlandığı tespit edildi. Bin 205 ikiz kadın üzerinde yürütülen çalışma sonucunda elde edilen bu sonuç, akneli ciltlerin yaşlanmaya karşı içten gelen bir savunma mekanizması olduğunu gösteriyor.

Araştırmaya katılan bin 205 ikizin çeyreğinde görülen akne eğilimli ciltlerden alınan beyaz kan hücresi örneklerinin incelenmesi sonucunda, kromozomların zamanla bozulmasını koruyan bir maddenin (telomer) bu kişilerde daha dayanıklı olduğu ortaya çıktı. Bu sayede akne sorunu yaşayan ergenlik dönemindeki bireylerin, diğerlerine kıyasla daha uzun süre genç bir cilde sahip olması mümkün.

Uzun zamandır dermatologların da farkında olduğu bu durum,  King’s College’da araştırmayı yönlendiren Doktor Simone Ribero ve diğer doktorlar sayesinde bilimsel olarak açıklanmış oldu.  

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler