YAŞAM - ANNE - ÇOCUK Hamilelikte giyinmenin püf noktaları 40 haftalık hamilelik döneminde anne adayları daha hassas olurlar. Vücutlarındaki olumlu değişimleri görmek yerine, olumsuz noktalara takılırlar. Aslında hamilelik, bol kıyafetler ardına saklanılacak bir dönem değil, farklı bir beden ve yeni stil keşfetme sürecidir. Tabii kendi stilinizi koruyarak da rahat ve şık görünmek mümkündür... Nasıl mı? İşte cevapları… 33 PAYLAŞIM
profil
Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu
13.04.2017
Banner

Hamileliğin ilk üç ayında kilo artışı fazla olmadığından anne adayı gebe kalmadan önceki kıyafetlerini rahatlıkla giyebilir. Bu yüzden önce gardırobunuza göz gezdirip küçük hilelerle alışverişe ihtiyaç duymadan bu dönemi kolaylıkla atlatabilirsiniz. Karnınızın büyümeye başladığı ilk zamanlarda ise yine dolabınızdaki bol ve rahat giysiler ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bol bir tişört, tunik veya bluz altına beli sıkmayan, lastikli pantolonlar veya taytlar tercih edilebilir. Özellikle karın bölgesini sıkı sıkıya saran kıyafetlerden, kan dolaşımınızı olumsuz etkilemesi nedeniyle, uzak durmanız gerekmektedir. Hamilelikte tercih edilebilecek en rahat giysilerden biri de elbiselerdir. Dolabınızdaki bol kesimli elbiseleriniz bu dönemde size yardımcı olacaktır.

Eğer karnınız büyümüş ve artık mevcut kıyafetleriniz yeterli gelmiyor ise alışveriş zamanı gelmiş demektir. Bu noktada yapılan en büyük hata, anne adaylarının giyim alışverişini hamile mağazalarıyla sınırlı tutmasıdır. Kendinizi kısıtlamayın, her mağazada size uygun kombin yapabileceğiniz parçalar bulmanız mümkün... Böylece hamilelik sonrasında da giyebileceğiniz stilinize uygun giysiler almış ve ekonomik açıdan da tasarruf yapmış olacaksınız. Tabi alışveriş yaparken kendi bedeninizden bir- iki beden büyük, çuval gibi kıyafetler almamaya dikkat etmelisiniz. Bu sizi olduğunuzdan daha fazla kilolu gösterecektir.

Bir giysinin kişinin üstünde güzel görünmesini sağlayan en önemli etkenlerden biri kalıptır. Alışveriş esnasında kendimize uygun bedeni denesek bile bazen giysilerin vücudumuzda istediğimiz gibi durmadığını fark ederiz. Bunun nedeni giyim markaların genel müşteri profiline göre kalıplarını hazırlıyor olmalarıdır. Bu yüzden kendi vücut tipimize uygun kıyafeti ancak deneyerek anlayabiliriz. Hamilelik döneminde en gözle görünür değişim karın ve göğüs bölgesinde olacağından üst kesimi bol kıyafetler tercih edilmelidir. Bunun için robadan bol kesimli elbise, bluz veya tunikler işinizi görecektir.

Giyeceklerin yaka kesiminin, boynunuzu sıkmaması açısından, “V” yaka ya da kayık yaka olmasını öneririm. Kışın giyilen boğazlı giysiler bir süre sonra sizi sıkıp rahatsız edebilir. Kol kesimleri ise giysinin kumaşı jarse, penye gibi rahat esneyebilir türden değilse, bol kesimli olmalıdır. Bu dönemde kollarınız özellikle de pazularınız kalınlaşabilir ve dar kesim kollu giysiler rahat hareket etmenize engel olabilir. Bacaklarınız, baldır bölgeniz ve kalçanızdaki genişleme nedeniyle pantolon kesimlerinizin, eğer esnek bir kumaş değilse, kalçadan bol kesimli olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle ilerleyen haftalarda oturup kalkarken sizi sıkacak derecede dar kalıbı olan pantolonlar tercih etmemenizi öneririm. Markaların hamile koleksiyonlarında beli lastikli pantolonlar bulmanız mümkündür. Hamilelik döneminde özellikle belinizi sıkmaması açısından bu tarz pantolonlar tercih etmelisiniz.

Bilinen en basit kilo saklama yöntemi siyah giyinmektir. Her ne kadar aldığınız fazla kilolarınızı bu dönemde gizlemek isteseniz de, içinizin kıpır kıpır olduğu bu özel dönemde simsiyah giyinmeniz çok da hoşunuza gitmeyebilir. Siyahın yanı sıra kahverengi, lacivert gibi koyu renkler de işinizi görebilir. Tamamen koyu renklere bürünmek yerine, sadece bir veya iki parçayı koyu renk kullanmanız da yeterli olabilir. Eğer kilo fazlalığınız vücudunuzun üst bölgenizde ise üst giysinizi koyu, alt giysinizi renkli tercih edebilirsiniz. Ancak sıcak yaz aylarında koyu renkli giysilerin sizi daha da sıcak tutacağını unutmamalısınız. Bu aylarda koyu renk seçimlerini dozunda kullanmanız iyi olacaktır.

Desen konusuna gelince; giysilerinizdeki dikey çizgiler sizi zayıf gösterecektir, aksine yatay çizgiler ise olduğunuzdan daha kilolu... Bu yüzden yatay çizgilerden hamilelik döneminde uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra iri desenler yerine, daha küçük desenler içeren kumaşlarda daha zarif görünmenize yardımcı olacaktır.

Alışverişinizde dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri ise kumaş seçimidir. Hamile iken vücut sıcaklığınız 0,5 ila 1 derece arasında daha yüksek olacağından hava alan ve ferah kumaşlar tercih etmelisiniz. Sıcak tutan naylon, polyester ve polyamid içeren sentetik kumaşlardan hamilelik döneminde uzak durmalısınız. Pamuk, yün, keten içerikli doğal kumaşlar vücut ısınızı koruyacak, serin tutacak ve rahat olmanızı sağlayacaktır. Hamilelik döneminde en rahat hissetmenizi sağlayacak kumaş türü jarse, penye gibi örme ve kolay esneyebilen kumaşlardır. Bu tür kumaşlarda hareket imkanınız her zaman daha fazla olacaktır. Bu şekilde dar kesimli giysileri de, kumaşın esnekliğinden dolayı, kolaylıkla tercih edebilirsiniz. Ayrıca hamileliğiniz boyunca cildiniz kolayca hassasiyet gösterdiği için sizi vücudunuzda kaşıntıya neden olacak, tahriş edecek ürünlerden de kaçınmalısınız.

Hamilelik döneminde karın büyüdüğünden ağırlık merkeziniz öne kayacaktır. Bu değişikliği dengelemek amacıyla ayakkabılarınızı 2-3 cm topuklu tercih etmeniz yerinde olacaktır. Ağırlık merkezini dengelemek için vücudun üst kısmı ve başın geriye doğru kayması ile bel kavsi artar ve bu yeni pozisyon bel ağrılarına neden olur. Alçak topuklu ayakkabılar bel ağrılarınızın azaltmasına yardımcı olacaktır. Babet gibi topuğu olmayan düz ayakkabılar ayak sağlığınız için de sakıncalıdır, bu yüzden tercih etmemenizi öneririm. Hamilelik döneminde çok yüksek topuklu ayakkabılardan ise mutlaka kaçınmalısınız. Yüksek topuklar özellikle eklem esnekliğinin arttığı ve ağırlık dengesinin değiştiği son aylarda düşme açısından riskli olacaktır. 

Ayak sağlığınız için deri gibi doğal malzemeden yapılmış ayakkabılar tercih ederseniz, ayaklarınızın havasız kalmasını önlemiş olursunuz. Özellikle naylon gibi sentetik malzemelerden yapılmış olan ayakkabılardan kaçınmalısınız. İlerleyen hamilelik haftalarında eğilip kalkmak zorlaşacağı için bağcıksız ve kolay giyilip çıkarılabilen, cırt cırtlı veya fermuarlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Hamilelik süresince ayaklarda kolayca ödem oluşabileceği ayakkabı alışverişi sırasında hafif genişleyip, esneyebilir çeşitleri almaya dikkat etmelisiniz.

Hamilelik döneminde iç çamaşırı seçimi anne adayının hem sağlığı, hem de rahatlığı açısından çok önemlidir. Değişen hormonlar nedeniyle son aylarda memelerinizde büyüme olacaktır. Hamilelik öncesi kullanılan sutyenleriniz ilk aylarda sizi idare etse bile, ilerleyen zamanlarda değiştirmeniz gerektiğini fark edeceksiniz.

Öncelikle bu dönemde giyilen iç çamaşırlarınız sentetik olmayan pamuklu kumaşlardan yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. İç çamaşırlarınızı vücudunuza göre uygun bedende seçmeli, çok sıkı olarak kan dolaşımınız üzerine olumsuz etki göstermelerine engel olmalısınız. Sutyenlerinizi değişen meme ölçülerinize uyum sağlaması açısından penye ve balensiz tercih etmemelisiniz. Sutyen askılarınızın kalın olması sırt ağrılarınızın daha da artmasına engel olacaktır. Meme uçlarının giderek hassaslaşması ve kolayca tahriş olabilmeleri nedeniyle memeyi tam sarmayan, hafif bol sutyenler daha yerinde olacaktır. 

Hamilelik döneminiz özellikle yaz aylarına denk gelmişse, bunaltıcı sıcaktan kurtulmak ve serinlemek en doğal hakkınız. Ayrıca hamilelik döneminde yüzme yapılabilecek en iyi sporlardan biridir. Havuz veya denize girerken giyeceğiniz mayonuz çok önemlidir. Mayo tercih ediyorsanız, mayonuzun kesiminin yan dikişlerden yani bel bölgesinden büzgülü veya pileli olmasına dikkat etmelisiniz. Bu tarz mayolar karin bölgenizi saracak ancak sıkmayacaktır ve rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Bikini tercih ediyorsanız ise bikininizin üst kısmının, göğüslerinizdeki ağırlığın hareketlerinizi kısıtlaması nedeniyle, kalın askılı ve balensiz olmasını öneririm. Alt bikininizin ise yan dikişlerinin kalın olması önemlidir. Ayrıca bikini altının karın bölgesini saracak kadar yüksek beli olmaması ve karnınızı sıkacak kadar dar olmamasına dikkat etmek gerekir. 

Şık görünmemizi sağlayan en önemli detaylardan biri tamamlayıcı aksesuarlarımızdır. Şapka, eldiven, toka, gözlük, takı gibi birçok aksesuarı kıyafetimizin rengine ve stiline uygun seçer ve şıklığımızı tamamlamak isteriz. Hamilelik döneminde sadelik her zaman önemlidir. Anne adayı bu dönemde sade ama şık olmayı tercih eder. Bu yüzden aksesuarları abartıdan uzak olmalıdır. Kolye, bileklik, küpe ve yüzük seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli detay alerjik etkileridir. Suni materyal içeren takıları, cildinizi tahriş etme ihtimali olduğundan kullanmamanızı öneririm.

Bu dönemde boynunuzu rahatsız edecek derecede büyük, ağır metal malzemeli, iri boncuklu kolyeler tercih etmemenizi yerinde olacaktır. Uzun ve ağır malzemeli kolyeler karnınıza da baskı uygulayabilir ve bir süre sonra sizi sıkabilir. Akik, ametist, yeşim gibi, rahatlatıcı etkisi olan, stresten uzak tutan doğal taşlar hamilelik sürecinde hem size yardımcı olacak, hem de şıklığınızı tamamlayacaktır. Özellikle akik taşı siz ve bebeğinizin sağlığı açısından tavsiye edilen taşların başında gelir. Altın veya gümüş gibi değerli madeni kolyeler kullanmayı tercih ediyorsanız, yine küçük, zarif ve abartısız olanları tercih etmelisiniz.

Hamilelik denilince ilk akla gelen sözcüklerden biri “masumiyet”tir. Zarafet, sadelik ve masumiyeti simgeleyen “inci”nin, bu dönemde aksesuar olarak kullanılması tavsiye ederim. Ellerinizde, parmaklarınızda ve bileğinizde şişme meydana gelebileceğinden kolayca çıkarıp takabileceğiniz bileklikler ve yüzükler tercih etmeniz rahatınız açısından iyi olacaktır. 

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler