YAŞAM - ANNE - ÇOCUK Emzirme süresince dikkat edilmesi gerekenler Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak, emziren annelere sağlıklı önerilerini buseterim.com.tr okuyucuları için yazmaya devam ediyor. Koçak, bu kez emzirme süresince annelerin dikkat etmesi gereken beslenme alışkanlıklarına dikkat çekiyor. 29 PAYLAŞIM
profil
BT Ekip
03.11.2016
Banner

-Gaz şikayeti yaşamamak için yemekler çok sıcak veya soğuk tüketilmemelidir özellikle meyveler soğuk değil oda ısısında olmalıdır.

-Çiğ et, balık tüketimi çok önerilmez.

-Şarküteri ürünlerini aşırı tüketmemeye dikkat edin doğal ürünlere ağırlık verin

-Salata, sebze ve meyvelerin iyi yıkanmış olmasına dikkat edin emin olmak için sirkeli suda bekletebilirsiniz.

-Alkol ve sigara kullanmamaya özen gösteriniz.

-Katkı maddeleri içeren ürünleri tüketmek yerine mevsiminde doğal ve organik ürünleri seçmeye çalışın

-Haftada 1 kez kurubaklagil, 2-3 kez balık, 2 kez kırmızı et, 1 kez da hindi/organik tavuk ile protein dengesi kurabilirsiniz

- Emzirme sırasında fazla sıvı ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle 2.5-3 litreye yakın sıvı almaya dikkat edin. İhtiyaç hissettikçe, yeterince su, bitki çayları, meyve suyu, ayran, komposto gibi sıvılar tüketin.

-Kompostoyu şekerli yapmanıza gerek yok. Meyvenin kendi şekeri yeterli olacaktır. Komposto sevmiyorsanız taze meyvelerden meyve püresi hazırlayıp su ile karıştırabilirsiniz sadece meyve suyu içmek fazla kalori alımına sebep olabilir.

-Günlük maksimum 1 fincan kahve tüketiniz. Bu miktardan daha fazla kafein alınması, bebekte huzursuzluk ve uyku sorunu yaratabilir.

-Emziren annenin aldığı bazı besinler, bebeği olumsuz etkileyebilir. Özellikle inek sütü, fıstık, mısır, lahana, çikolata, portakal ve domates, anne sütünden geçerek bebeği rahatsız edebilen besinlerdir Ancak her bebek ve anne için geçerli değildir gözlemci olmaya çalışın.

-Soğan, semizotu, ısırgan otu çayı ve malt, süt salınımına genelde pozitif etki yapıyor.

-Sizin için özel olarak hazırlanan beslenme programına uyum göstermek önem taşımaktadır.

-Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç kullanmayınız.

-Ayrıca süt yapan tariflere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler