YAŞAM - ANNE - ÇOCUK Çocuk oyuncakları nasıl seçilir? Çocuğun oyunlarla en dolu dolu geçirdiği yıllar 0-6 yaş dönemi diyebiliriz. Bu dönemde ona nasıl oyuncaklar seçmeniz gerektiği konusunda soru işaretleriniz varsa, Uzman psikolog Duygu Karaer sizi için bu listeyi hazırladı. 1 PAYLAŞIM
profil
Duygu Karaer
09.10.2018
Banner

Tüylü bir hayvan veya yumuşak bir bebek olabilir. Çocuğun özellikle yaşamın ilk yıllarında sahip olacağı bu oyuncak, güven duygusunu pekiştirmek için oldukça faydalı. İngiliz psikanalist Winnicott, bu tür oyuncakları anneden ayrışma sürecince bir baş etme aracı, yani ’geçiş nesnesi’ olarak adlandırılıyor.

Çocuğun hayal gücü ve zihnindeki yaratma kapasitesi ‘pretend play’ dediğimiz evcilik türü oyunlarda ortaya çıkıyor. Günlük hayatın farklı temsillerini ortaya koyan, mutfak, yatak, tuvalet, market, telefon, araba gibi somut nesneleri içeren oyuncaklar tam da bu işlevi görüyor. Aynı zamanda, sosyal zeka, iletişim becerileri, analitik düşünme gibi beceriler de gelişiyor.

Beş duyuya hitap eden oyuncaklar çocuğun duyusal, bilişsel gelişimi açısından destekleyici parçalar. Renkli, sesli, tırtıklı, düz, yumuşak gibi farklı dokulara sahip oyuncakları tanıması özellikle 0-3 yaş boyunca çok önemli. Büyükçe bir oyun halısı üzerinde, tüm bu oyuncaklarla serbest bir keşif zamanı geçirerek, farklılıkları hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Özellikle ince motor dediğimiz, el, parmak gibi küçük kas gruplarını çalıştıran, bir yanda da yaratıcılığı tetikleyen lego, ahşap blok gibi oyuncaklar veya hamur, kinetik kum, hatta sadece su ve çamur gibi basit malzemelerle de bu beceriler desteklenebilir. 

Kitap okumanın bir yaşı yok, hatta hamilelikten başlamak bile mümkün. Çocuğun sesleri, heceleri tanıması, dilin özelliklerini kavraması, sosyal işaretleri benimsemesi gibi birçok katkısı var. Bunun yanı sıra, görsel, işitsel kitaplarla gelişimi desteklemek mümkün. Ebeveyn çocuk ilişkisini de pekiştiren bu aktiviteye sıklıkla yer vermenizi ve bol bol kitap edinmenizi öneririm.

Çocuğun cinsel kimliğini fark etmesi ve kendi cinsiyetinden olan ebeveynle özdeşim kurması yaklaşık olarak 4-6 yaş arasına denk geliyor. Bu sebeple, sosyal-duygusal gelişimini olumsuz etkilememek için, cinsiyete göre oyuncak seçmemenizi öneririm. Elbette kız veya erkek oluşuna göre bazı renkler ve oyuncaklar ön plana çıkıyor, fakat önemli olan bir dengeyi ve çeşitliliği yakalayabilmek. Kızınız arabalarla veya oğlunuz mutfak oyuncaklarıyla keyifle oynayabilir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.
ÜYE GİRİŞİ
ÜYELİK FORMU
BUSE TERİM ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR
Önceki ve Sonraki
Haberler